Grzyb pojawia się w wielu mieszkaniach. Dlaczego tak się dzieje i jak się go pozbyć? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Grzyb może wystąpić tam, gdzie jest zbyt dużo wilgoci – najczęściej w łazience, kuchni czy kotłowni, ale zdarza się także, że pojawi się w salonie lub sypialni.

Najczęściej powstanie grzyba wynika z zaniedbań budowlanych. Najczęściej pojawiają się w miejscach występowania mostków termicznych, czyli elementów przegrody cieplnej – np. ścian, gdzie dochodzi do punktowego wychładzania.

Temperatura ściany obniża się, przez co przekroczona jest temperatura skraplania się pary wodnej. W ten sposób na ścianie pojawia się wilgoć, a następnie – grzyb.

Sprzyja temu wilgotność, brak światła słonecznego oraz temperatura 20-35 stopni. Łatwo o niego w przypadku nieprawidłowej wentylacji. Grzyb rozwija się głównie jesienią i zimą.

Gdy na ścianach znajduje się tapeta lub meble są zbyt przysunięte, nie dają jej „oddychać” – wtedy tworzy się wilgoć i bardzo łatwo o niechcianego gościa.

Wentylacja powinna być nieprzerwana – najlepiej zamontować nawiewniki w szczelnych oknach lub odpowiednio wyregulować szczelność samych okien (o ile jest taka możliwość).

Grzyb nie tylko źle wygląda, ale również jest szkodliwy dla zdrowia. Toksyny, które wytwarza, przyczyniają się do wielu chorób – w najgorszym przypadku nawet do depresji, astmy, raka i niepłodności.

Na początku należy ustalić przyczynę pojawienia się grzyba. W przypadku złej wentylacji powinno się często wietrzyć pomieszczenie, zainstalować nawiewniki lub wentylację mechaniczną. Można także zakupić elektryczny osuszacz powietrza. Jeśli powodem jest zalanie lub przesiąkanie wilgoci – także trzeba usunąć przyczynę. Nigdy nie lekceważ żadnej plamki grzyba.

Przy małym grzybie możesz spróbować domowymi sposobami – wyszorować powierzchnię szczotką i przemyć roztworem z chlorem, sodą oczyszczoną lub amoniakiem. Następnie osuszyć to miejsce. Można także umyć miejsce występowania grzyba środkiem do mycia toalet lub wybielaczem do tkanin. Pamiętaj o użyciu gumowych rękawic i późniejszym wywietrzeniu pomieszczenia.

Jeśli grzyb jest większy, spróbuj rozprowadzić na powierzchni preparat grzybobójczy. Jeśli wykwit jest naprawdę duży, może być konieczne usunięcie tynku w promieniu co najmniej 1 metra od zagrzybionego miejsca. Cały fragment muru należy oczyścić szczotką i odkazić środkiem grzybobójczym. Niekiedy potrzeba kilku lub nawet kilkunastu naniesień.

W przypadku, gdy problem jest szerszy, można zlecić usunięcie grzyba firmom, które specjalizują się w osuszaniu i usuwaniu wykwitów. Otrzymujemy wtedy pisemną gwarancję, a często również inspekcję i porady, jak nie doprowadzić do ponownego powstania grzyba. Koszt odgrzybiania średniego pomieszczenia to ok. 300 zł, a całego mieszkania – od 1000 zł.

By grzyb nie miał szans się rozwijać, należy usprawnić wentylację. Można pomyśleć o zastosowaniu farb do wilgotnych pomieszczeń, które ograniczają wchłanianie wilgoci, lub emulsji z substancjami grzybobójczymi.

Warto wyrzucić tkaniny, które mogą być zainfekowane pleśnią, np. dywany – są w nich zarodki pleśni. Należy pamiętać o prostych czynnościach, jak używanie okapu kuchennego przy gotowaniu, suszenie prania na zewnątrz (w ciepłym okresie), wietrzenie mieszkania oraz przykrywanie garnków pokrywką podczas gotowania. Warto również tak ustawić meble, by nie dotykały ścian.

Sprawdź, jakich przybyszy jest w Polsce najwięcej! POLSKA LIDEREM W LICZBIE POZWOLEŃ NA POBYT DLA OBCOKRAJOWCÓW. KTO NAJCZĘŚCIEJ CHCE ZAMIESZKAĆ W NASZYM KRAJU?

Apoloniusz Tajner opowiada o różnicy wieku w swoim związku! APOLONIUSZ TAJNER Z ŻONĄ I DZIECKIEM W TELEWIZJI! PARA OPOWIEDZIAŁA M.IN. O RÓŻNICY WIEKU

Martyna Piotrowska