Nie żyje Sara Danius. Przez wiele lat była pisarką, badaczką literatury i krytyczką. Pełniła także funkcję sekretarza przyznającego Literacką Nagrodę Nobla. Kobieta zmarła w wieku 57 lat.

Sara Danius od 2015 roku jako pierwsza kobieta w historii zajmowała stanowisko stałego sekretarza Akademii Szwedzkiej. Była świadkiem skandalu trwającego od jesieni 2017 w czasie kryzysu obyczajowego instytucji.

Zobacz także: Polka laureatką Nagrody Nobla! Wielki sukces naszej rodaczki!

Wszystko zaczęło się po tym, jak reżyser Jean-Claude Arnault, mąż członkini Katariny Frostenson został oskarżony o gwałt. Co więcej według doniesień mężczyzna miał także przekazywać informacje dotyczące laureatów literackich Nobla, zanim potwierdzono je oficjalnie. Ostatecznie żona Jeana-Claude Arnaulta musiała zrezygnować ze stanowiska. Otrzymała jednak mieszkanie i odszkodowanie. Przez ten skandal Olga Tokarczyk otrzymała Nobla w dziedzinie literatury za 2018 rok dopiero podczas tegorocznej gali.

Początki kariery Sary Danius

Sara Danius w kwietniu 2018 roku złożyła rezygnację ze stanowiska stałej sekretarz Akademii Szwedzkiej, a w lutym całkowicie opuściła instytucję. Zanim jednak osiągnęła karierę przez wiele lat pracowała jako krytyk literacki. W późniejszym czasie skupiła się na pracy akademickiej.

Zobacz także: Pokojowa Nagroda Nobla dla premiera Etiopii! Czy na nią zasłużył? Znany dziennikarz komentuje

W 2013 roku poczuła, że pragnie rozwijać się dalej. To właśnie wtedy trafiła na Uniwersytet Sztokholmski, gdzie została profesorem literatury. Tego samego roku dołączyła także do Akademii Szwedzkiej.

Zaledwie rok później świat obiegła informacja o poważnej chorobie Sary. Kobietę zaatakował rak piersi. Mimo kilkuletniej walki ostatecznie nie udało jej się wygrać. Zmarła w wieku 57 lat pozostawiając rodzinę i bliskich pogrążonych w żałobie. Informacja o jej śmierci została oficjalnie potwierdzona przez Akademię Szwedzką.

Źródło:”Jastrzabpost.pl”