- Innowacje mają kluczowe znaczenie dla ochrony klimatu i szerzej, dla ochrony środowiska – mówił prof. Zbigniew Karaczun dla fakt.pl – Mamy dziesięć do dwunastu lat, żeby powstrzymać zmiany klimatu… Żeby odwrócić ten negatywny wpływ i negatywny trend…

Jeśli ludzie nie wyciągną wniosków z tego, co dzieje się z klimatem na naszej planecie, nie będzie za ciekawie. Albo podejmiemy natychmiastowe działania na rzecz ochrony klimatu, albo temperatura na świecie przekroczy bezpieczny poziom w 2040 r. – wtedy będzie już za późno.

- Nie będziemy w stanie tego zrobić, jeżeli będziemy stosowali metody które są metodami tradycyjnymi, metodami czasami pochodzącymi nawet z XIX w., tj. system energetyczny który mamy obecnie. My potrzebujemy innowacyjnych rozwiązań, musimy zmienić bardzo głęboko naszą gospodarkę. My musimy bardzo głęboko zmienić myślenie o rozwoju, o sposobie zarządzania tak społeczeństwem jak i gospodarką – prof. Zbigniew Karaczun – Jeżeli będziemy w stanie wdrożyć te innowacyjne metody (…) będziemy bezpieczni, zachowamy klimat i ochronimy środowisko przyrodnicze przed degradacją.

Jako przykłady takich innowacji profesor wymienia zmianę w wytwarzaniu energii elektrycznej ze spalania paliw kopalnych na elektrownie zasilane wodą, powietrzem czy energią słoneczną – ale wymienia też inny sposób.

„Tutaj chodzi głębiej o to, żeby zmienić system. Żeby nie budować wielkich, centralnie umieszczonych zakładów produkujących energię, które wielkimi, długimi sieciami będą rozprowadzały tą energię po całym kraju – ale, żeby budować sieci lokalne. Żeby wykorzystać także technologie informatyczne po to, żeby łączyć ze sobą producentów lokalnych z użytkownikami. Żeby użytkownicy stawali się również prosumentami, czyli tymi którzy nie tylko konsumują energię, ale również tą energię produkują i oddają do sieci i - na przykład – wspomagają sieć sąsiadów, lub ratują wspólną sieć przed black out’em, czyli przed awarią systemu energetycznego”.

Portal "Życie" informuje... Ewa Błaszczyk wspomina słowa córki. Trudno powstrzymać łzy. "Jakbym przestała istnieć. Jako kobieta i jako człowiek"

Na portalu "Życie" dowiesz się także... Jolanta Pieńkowska jak bohaterka filmu akcji. Co musiała zrobić, aby uratować swojego męża

Warto sobie przypomnieć... Co drożeje najbardziej i gdzie opłaca się kupować. Porównanie cen w poszczególnych sklepach