Coraz więcej mówi się o tym, że wykorzystanie zwierząt do badań naukowych powinno być bardziej kontrolowane lub nawet zabronione. Jednak pragniemy wierzyć, że ten eksperyment z wykorzystaniem szczurów wyszedł tylko zwierzakom na dobre. Naukowcy nauczyli gryzonie jazdy miniaturowym samochodem, co w efekcie zmniejszyło poziom stresu u badanych szczurów.

Taki niesamowity sukces osiągnęli badacze z Uniwersytetu w Richmond w USA. Do testów wybrali oni 17 zwierząt. Wybudowali też specjalne miniaturowe samochody poprzez przymocowanie do aluminiowej podstawki z silniczkiem kabiny z przezroczystego plastiku.

Szczurki mogły kierować samochodem poprzez łapanie jednego z przewodów, które odpowiadały za ruszanie oraz skręcanie elektrycznego auta. Na początku ich celem było dojechanie do smakołyku. Zwierzętom z czasem tak spodobało się prowadzenie, że jeździły swoimi miniaturowymi autkami po laboratorium nie tylko w kierunku jedzenia. Okazały się naprawdę dobrymi kierowcami.

Naukowcy przebadali szczury, które nauczyły się prowadzenia samochodu. Z ich badań wyniknęło, że te gryzonie miały dużo niższych poziom stresu i były bardziej zrelaksowane od innych szczurów. Wynikać to może z zadowolenia, jakie spowodowało nauczenie się przez nich nowych umiejętności.

Co ciekawe, w eksperymencie wykorzystano zarówno szczury urodzone w warunkach laboratoryjnych, jak i te wcześniej żyjące na wolności. Naukowcy zauważyli, że dziko żyjące szczury były lepszymi kierowcami.

Badanie uczonych z Uniwersytetu w Richmond opublikowano w czasopiśmie naukowym Behavioural Brain Research. Naukowcy rozważają, czy wyniki badań, które pokazały zrelaksowane szczury, będą pomocne w leczeniu chorób psychicznych wśród ludzi.

Badanie dziewczynki z Kanady pokazało zdumiewającą prawdę o powszechnie stosowanych urządzeniach: TE NIEPOZORNE URZĄDZENIA SĄ SZKODLIWE DLA DZIECI! ZNALEŹĆ JE MOŻNA W KAŻDEJ TOALECIE

Nagranie z tym kotem w roli głównej trzeba zobaczyć: PEWIEN KOT WYMYŚLIŁ NIEZŁY SPOSÓB NA ZNALEZIENIE WSPÓLNEGO JĘZYKA Z…PSAMI![WIDEO]

Joanna Tec