Trudno znaleźć publiczną toaletę, w której nie ma zainstalowanej elektrycznej suszarki do rąk. Większość z nas bezwiednie używa jej po umyciu dłoni, nie uważając tego za coś szczególnego. Jednak nie jest to takie oczywiste dla dzieci. Pewna bystra dziewczynka z Kanady uświadomiła dorosłym, jak bardzo nieprzyjemne może być korzystanie z suszarek dla najmłodszych.

Nora Keegan zauważyła, że niektóre dzieci zatykają sobie uszy, kiedy w szkolnej toalecie włącza się elektryczna suszarka do rąk. Zainspirowało to 9-letnią wówczas dziewczynkę do przeprowadzenia badania natężenia hałasu wytwarzanego przez te urządzenia.

Nora doszła bowiem do wniosku, że producenci suszarek badają ich działanie pod kątem osób dorosłych i raczej nie biorą pod uwagę dzieci. A jest to kluczowe, ponieważ najmłodsi stoją zazwyczaj dużo bliżej suszarki, przez co narażone są na hałas o wyższym natężeniu.

Dziewczynka zbadała kilkadziesiąt urządzeń w Kanadzie i z jej badań rzeczywiście wyniknęło, że przeciętne dziecko jest dużej bardziej narażone na hałas wytwarzany przez suszarkę niż przeciętny dorosły.

Jej badanie pokazało, że niektóre suszarki wytwarzały hałas na poziomie 80-100 dB dla dziecka, dla dorosłego te pomiary były niższe . Dla porównania maksymalny poziom hałasu dla zabawek dopuszczonych do użytku w Polsce wynosi 85 dB.

Oczywiście kontakt z suszarką jest tylko chwilowy, ale mimo wszystko nagły wzrost głośności może negatywnie wpływać na wrażliwy narząd słuchu dziecka. Co więcej, może wzbudzać w maluchach stres i niepokój.

Intuicja Nory i jej zmysł badacza zostały niedawno docenione i po 4 latach od rozpoczęcia jej projektu. Kanadyjskie pismo naukowe „Canadian Journal for Paediatrics and Child Health” opublikowało artykuł naukowy, który jest wynikiem badań Nory.

Pisaliśmy dziś o bulwersującej sprawie. W Giżycku znaleziono głodnego chłopca: GŁODNY I ZANIEDBANY 8-LATEK BYŁ POZOSTAWIONY SAM SOBIE. MATKA LEŻAŁA W TYM CZASIE W…

Lubisz zagadki? Ta powinna Ci się spodobać: MYŚLISZ, ŻE JESTEŚ SPOSTRZEGAWCZY? SPRAWDŹ SIĘ, ROZWIĄZUJĄC TĘ ZAGADKĘ!

Joanna Tec