Jak przypomina portal "Radio Zet", w ubiegły weekend odbyły się polskie preselekcje do konkursu Eurowizji 2023. Ostateczne zwycięstwo przypadło Blance, choć wielu internautów nie zgadza się z tym werdyktem. Po je wygranej pojawiło się wiele kontrowersji dotyczących zarówno przebiegu samego głosowania, jak i piosenki "Solo" wykonywanej przez piosenkarkę. Nie brakuje głosów, że utwór jest plagiatem, co grozi dyskwalifikacją.

Kontrowersyjny wybór

Blanka wygrała polskie preselekcje do Eurowizji, co nie spotkało się z powszechnym zachwytem. Faworytem publiczności był Jann, który zresztą wygrał głosowanie SMS-owe. O tym, że nasz kraj będzie reprezentowała Blanka, zdecydowały głosy jury, którego przewodniczącą była Edyta Górniak. Wielu internautów przekonuje, że w TVP doszło do ustawki.

Okazuje się, że nie tylko internauci mają wątpliwości co do wiarygodności głosowania. Z apelem o "opublikowania przez Telewizję Polską S.A. indywidualnych wyników głosowania jurorów i telewidzów, w tym liczby głosów, które spłynęły na poszczególnych uczestników w wyniku głosowania SMS" domagają się dziennikarze eurowizyjni.

Przekonują, że niezależna firma z zewnątrz powinna dokonać audytu wyników. Badaniu miałyby podlegać również kryteria, jakimi kierowano się przy wyborze sędziów i utworów, a także kwestia zależności jurorów względem uczestników biorących udział w zmaganiach.

Zarzuty o plagiat

Na tym kontrowersje dotyczące wygranej Blanki się nie kończą. Zdaniem części internautów "Solo" jest rażąco podobne do kilku piosenek. Jednym z nich jest utwór rumuńskiej piosenkarki Inna pt. "Up".

Jeden z fanów Eurowizji zwrócił się do dziennikarzy prowadzących konto "Misja Eurowizja" z pytaniem, jakie konsekwencje miałoby stwierdzenie, że utwór "Solo" jest plagiatem? Z odpowiedzi dowiadujemy się, że Polska zostałaby poproszona o zmianę utworu lub artysty. Niezastosowanie się do tej prośby skutkowałoby brakiem obecności naszego kraju w Liverpoolu.

Jak myślicie, jak skończy się przygoda Blanki z Eurowizją?

To też może cię zainteresować: Natasza Urbańska nie ma powodów do zadowolenia. Internauci jasno dali do zrozumienia, co sądzą o jej występie

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Z życia wzięte. Wyszłam do parku, by cieszyć się pogodą i zostałam obgadana. „Po co te stare kobiety robią manicure? Myślą, że coś je odmłodzi?"

O tym się mówi: Nie wszyscy seniorzy dostali zwaloryzowane świadczenie. Jaki jest powód takiej sytuacji