Jak przypomina portal "Interia", Don Vasyl jest jednym z najbardziej rozpoznawanych propagatorów myzyki i kultury romskiej. Niestety nad "królem Romów", jak bywa nazywany, zbierają się czarne chmury. Wszystko przez powracającą kwestię praw autorskich, wykonywanych przez niego na koncertach piosenek. Don Vasyl jest oskarżany przez Irenę Górską-Nowicką oraz Jerzego Górskiego o przywłaszczenie sobie ich twórczości. Sprawa ma mieć swój finał w sądzie. Poznajcie szczegóły!

Don Vasyl może mieć poważne problemy

Don Vasyl pojawia się na scenie od lat. Na jego koncertach można usłyszeć wiele utworów, które miały zostać sobie przez niego "przywłaszczone". Takie zarzuty wobec romskiego artysty wysuwają Irena Górska-Nowicka i Jerzy Górski. Muzyk zaprzecza tym oskarżeniom, wskazując, że to "podszywanie się pod Cyganów".

Konflikt ten, nie jest niczym nowym. Wystarczy wspomnieć, że spór ten ciągnie się już od 16 lat. Przed laty to właśnie trio Górska-Nowicka, Górski i Don Vasyl miało pracować nad utworami, ale korzyści finansowe czerpie jedynie muzyk.

Don Vasyl/YouTube @TVN Style
Don Vasyl/YouTube @TVN Style
Don Vasyl/YouTube @TVN Style

Mocne zarzuty

Wasyl "sam niczego nie pisał, tylko akceptował to, co stworzyliśmy, bo nawet nie znał w całości oryginalnych pieśni, a jedynie fragmenty" - powiedział w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Jerzy Górski. Zdaniem Ireny Górskiej-Nowickiej, Don Vasyl nie chce, żeby Polacy widnieli, jako autorzy romskich piosenek.

Górscy nie mogą liczyć na pieniądze z tantiem, które trafiają tylko do Don Vasyla. ZAiKS wskazuje, że nie sprawdza, czy osoba zgłaszająca dany utwór jest jego faktycznym i jedynym autorem.

Don Vasyl stanowczo zaprzecza autorstwu Górskich, argumentując, że byli oni jedynie konsultantami przy "Dżelem, Dżelem". "Potrzebowałem konsultacji językowych. Górski podpowiedział mi jedno, dwa słowa, to tu, to tam" - przedstawia swoją wersję romski muzyk.

Sprawa w sądzie?

Górscy zdecydowali się pójść do sądu. Prokuratura Rejonowa w Aleksandrowie Kujawskim nie dopatrzyła się plagiatu i zdecydowała o umerzeniu sprawy. Jednak reprezentująca Górskich prawnik złożył zażalenie na tę decyzję, choć do tej pory nie przychylono się do niego.

Prawnik zapowiada, że będzie wnosić o ponowne wznowienie postępowania.

Co sądzicie o całej sprawie?

To też może cię zainteresować: Najnowsze informacje na temat Elżbiety Dmoch obiegły media. Czy fani artystki mogą wreszcie odetchnąć z ulgą

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Z życia wzięte. Zakochani byli ze sobą bardzo szczęśliwi. Wszystko układało się po ich myśli, aż do wyjścia do pubu

O tym się mówi: Warto przeszukać szuflady i strychy. Te monety mogą być warte nawet 50000 złotych