W wieku 82 lat zmarła legenda polskiego filmu i telewizji, Hanna Stankówna. Polscy widzowie z pewnością doskonale kojarzą jej kultową, acz kontrowersyjną postać w filmie „Trędowata”, a młodszemu pokoleniu dała się poznać jako Ludwika z serialu „Na Wspólnej”.

Ceniona aktorka filmowa i teatralna zmarła 16 grudnia. O jej śmierci poinformował syn, który również pracuje w świecie filmu.

Hanna Stankówna była absolwentką V Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu, a mając zaledwie 19 lat pojawiła się w znanym filmie Jerzego Kawalerowicza "Prawdziwy koniec wielkiej wojny". W 1959 r. skończyła studia na PWST w Warszawie, a do końca XX wieku grała na deskach Teatru Polskiego.

Jak przypomina serwis Plejada, aktorka wystąpiła w ponad 50 spektaklach Teatru telewizji i Polskiego Radia, a także w licznych filmach i serialach telewizyjnych, tworząc niesamowite kreacje aktorskie.

Zmarła Hanna Stankówna, aktorka miała 82 lata. Wszyscy Polacy pamiętają jej niezapomniane role, w tym występ w filmie „Trędowata”

Hannę Stankównę mogliśmy zobaczyć w takich produkcjach filmowych i telewizyjnych jak "Samotność we dwoje", "Trędowata", "07 zgłoś się", "Seksmisja", "Panna z mokrą głową", "Barwy szczęścia" czy "Na Wspólnej".

Aktorka przez lata konsekwentnie milczała na temat swojego życia prywatnego. Hanna Stankówna była przez lata, aż do jego śmierci w 2004 roku żoną krytyka literackiego, Jerzego Lisowskiego, którego pieszczotliwie nazywała „Francuzem kresowym” ze względu na nietypowe pochodzenie – matka była Francuzką, ojciec Polakiem, a sam badacz literatury spędził dzieciństwo na Wołyniu, skąd po wojnie wyjechał do Francji i w 1950 roku wrócił do Polski za namową Jarosława Iwaszkiewicza.

Z Jerzym Lisowskim aktorka dochowała się syna, Kacpra Lisowskiego, który przyszedł na świat w 1972 roku. Syn aktorki poszedł w jej ślady i został scenarzystą, operatorem kamery i autorem zdjęć. jest absolwentem Wydziału Operatorskiego PWSFTviT w Łodzi.

Jako reżyser debiutował w 2013 roku krótkometrażowym filmem "Ojcze masz", który otrzymał wiele nagród.

Hanna Stankówna/Youtube @Najnowsze Wiadomości 24H
Hanna Stankówna/Youtube @Najnowsze Wiadomości 24H
Hanna Stankówna/Youtube @Najnowsze Wiadomości 24H

Jak informował portal "Życie": POLAKÓW CZEKAJĄ MASOWE PODWYŻKI! WZROSNĄ NIE TYLKO PODATKI, ALE MOCNO DOTKLIWE BĘDĄ WYŻSZE CENY W SKLEPACH. MOWA O WZROSTACH RZĘDU 75 PROCENT

Przypomnij sobie: TADEUSZ RYDZYK BĘDZIE PALIŁ SIĘ ZE WSTYDU? ZNANA DZIENNIKARKA PRZYPOMNIAŁA JEGO WYPOWIEDŹ NA TEMAT MARII KACZYŃSKIEJ SPRZED LAT. AŻ USZY WIĘDNĄ

Portal "Życie" pisał również: JAK WYGLĄDAŁY OSTATNIE DNI PIOTRA MACHALICY? NIKT NIE WIEDZIAŁ, CO DZIAŁO SIĘ ZE ZNANYM AKTOREM. BOLESNE KULISY SYTUACJI ODSŁANIA PRZYJACIÓŁKA ARTYSTY

Pisaliśmy również o: CZY ANDRZEJ GRABOWSKI ODEJDZIE Z SERIALU „ŚWIAT WEDŁUG KIEPSKICH”, BO NIE LUBI POSTACI FERDYNANDA KIEPSKIEGO? JEGO GŁOS W SPRAWIE DAJE DO MYŚLENIA