Każdy posiada taki serial lub kreskówkę, których oglądanie automatycznie przenosi go w beztroskie czasy dzieciństwa. Dla wielu taką odskocznią z pewnością był program "Piątek z Pankracym", który bawił dzieci za czasów PRL-u. Popularność produkcji była niekwestionowana - dzieci w całej Polsce w każdy piątek chętnie zasiadały przez telewizorami i słuchały uwielbianej pacynki i jej właściciela.

Pankracy nie był dla dzieci zwykłą zabawką

Twórcy programu emitowanego w Telewizji Polskiej stworzyli niezwykłą postać, która na zawsze skradła serca najmłodszych. Pankracy doskonale pokazywał, że do dzieci, tak samo jak do dorosłych, należy podchodzić z życzliwością i szacunkiem. Dzięki temu, pacynka cieszyła się ogromnym zaufaniem wśród maluchów, które niejednokrotnie... pisały to niej listy.

Pomimo tego, iż Pankracy wykonany był z zaledwie gąbki, sznurka i trzech żyłek wędkarskich, to był dla dzieci czymś więcej niż zwykłą zabawką. Sympatyczna postać dla wielu stanowiła nieocenioną pomoc w codziennym życiu.

Zygmunt Kęstowicz, prowadzący "Piątku z Pankracym", wspomina sytuację, w której zrozumiał niezwykły wpływ, jaki pacynka ma na najmłodszych.

"Kiedyś dostaliśmy list ze szpitala na Bielanach. Dziewczynka po operacji prosiła, żeby przyjść z Pankracym. Że bardzo ją boli i że będzie mniej bolało, jeśli przyjdziemy" - mówił.

Prowadzący rzecz jasna spełnił prośbę dziewczynki i pojawił się na oddziale. Zobaczył tam nie tylko ją, całą w gipsie, ale wiele innych dzieci zmagających się z różnymi dolegliwościami, które moment po pojawieniu się Pankracego w szpitalu jak gdyby o nich zapomniały. Maskotka miała wręcz magiczny wpływ na dzieciaki.

"Już za chwileczkę, już za momencik piątek z Pankracym zacznie się kręcić. Kręcić się będzie Pankracy z panem. Czy wszystkie buzie już roześmiane?"

Zobacz także: iJak wygląda relacja Martyny Gliwińskiej i Oliwii Bieniuk? Córka Anny Przybylskiej skomentowała zdęcie byłej dziewczyny ojca

Może cię zainteresować: Jak polskie gwiazdy dorabiają sobie na emeryturze? Czy seniorzy, którzy całe życie byli obecni w show – biznesie mogą liczyć na pokaźne emerytury

Pisaliśmy również o: To nie koniec kontrowersji z udziałem Świerzyńskiego. Lider Bayer Full krytykuje ZUS