A jest nim biskup senior diecezji świdnickiej Ignacy Dec. Oboje decyzją radnych Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, honorowymi obywatelami Dolnego Śląska. Według posłów PiS to „wielka nobilitacja dla samej Tokarczuk”, a opozycja przekonuje, że kandydatura biskupa Deca to zupełna prowokacja.

Pisarka postanowiła zrezygnować, bo jak sama przekonuje, nie chce się stać elementem rozgrywki politycznej i obiektem podobnych działań.

Olga Tokarczuk postanowiła poinformować o swojej decyzji za pośrednictwem mediów społecznościowych. Podziękowała wszystkim, którzy popierali jej kandydaturę i jest zaszczycona wyborem, ale w obecnej sytuacji nie może przyjąć tytułu.

– Wyróżnienie to, zamiast być radosnym świętowaniem poczucia wspólnoty, stanowi ilustrację bolesnego rozdarcia naszego społeczeństwa, zaś świadome kreowanie tej sytuacji, a co za tym idzie podsycanie emocji towarzyszących temu wyborowi, antagonizuje mieszkańców Dolnego Śląska jeszcze bardziej – napisała Olga Tokarczuk, cytowana przez serwis Onet.

Ola Tokarczuk rezygnuje z bycia honorową obywatelką Dolnego Śląska. Wszystko przez zamieszanie związane z kandydaturą biskupa Ignacego Deca

Przeciwko kandydaturze biskupa Deca protest łożyli kilka tysięcy osób, które podpisały specjalną petycję. Przeciwko temu są również radni Koalicji Obywatelskiej i klub Nowoczesna Plus.

Główny zarzut, jaki pada to zgłoszenie biskupa Deca w ostatniej chwili, a także niejako „w kontrze” do Olgi Tokarczuk. Radni i politycy PiS przekonują, że bycie w towarzystwie biskupa Deca to „nobilitacja dla laureatki Nagrody Nobla.

– Do szczególnych osiągnięć biskupa Ignacego Deca należy niewątpliwie działalność na rzecz pojednania polsko-niemieckiego (…) przyczynił się on także swoim dorobkiem do promocji Wrocławia i Dolnego Śląska; był organizatorem wielu wydarzeń kulturalnych – wyjaśnia przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Andrzej Jaroch.

Jednak opozycja z KO wyjaśnia, że biskup Dec jest zaprzeczeniem poprzez swoją postawę wartości wyznawanych przez Olgę Tokarczuk, ma używać języka nienawiści i wykluczać osoby nieheteronormatywne, mówiąc o nich jako osobach zwyrodniałych.

Jak informuje Onet, za przyjęciem uchwały głosowało 21 radnych, nikt nie był przeciw, ani się nie wstrzymał. Za przyjęciem uchwały o nadaniu tytułu Honorowego Obywatela Dolnego Śląska Oldze Tokarczuk głosowało 31 radnych, nie było głosów na nie ani wstrzymujących się.

Do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Szanowni Państwo, dziękuję tym wszystkim, którzy wspierali moją kandydaturę do...

Posted by Olga Tokarczuk on Friday, September 25, 2020

JAK INFORMOWAŁ PORTAL „ŻYCIE”: NIETYPOWE ZACHOWANIE DZIECI, KTÓRE CHCĄ CHODZIĆ DO SZKOŁY Z KATAREM I ZŁYM SAMOPOCZUCIEM. UKRYWAJĄ DOLEGLIWOŚCI, BO BOJĄ SIĘ UZNANIA ZA CHORE NA COVID

PORTAL „ŻYCIE” PISAŁ RÓWNIEŻ O: NOWOŚĆ DLA WIDZÓW TVP, UCIESZĄ SIĘ PRZEDE WSZYSTKICH STARSI WIDZOWIE. TO NOWATORSKI POMYSŁ JACKA KURSKIEGO, MA PRZYCIĄGNĄĆ TŁUMY PRZED TELEWIZORY

JAK INFORMOWAŁ RÓWNIEŻ PORTAL „ŻYCIE”: TRAUMATYCZNA HISTORIA KOBIETY UGRYZIONEJ PRZEZ ROBAKA W TRAKCIE PRAC OGRODOWYCH. W KILKANAŚCIE GODZIN PO POWROCIE DO DOMU TRAFIŁA NA STÓŁ OPERACYJNY