Początek polskiej kinematografii przypada na koniec XIX wieku, a pierwszym filmem nakręconym przez Polaków była „Ślizgawka w Łazienkach" Kazimierza Przószyńskiego. Największy rozwój kina przypadł na dwudziestolecie międzywojenne.

Wśród najpopularniejszych polskich aktorów nie brakuje kobiet. Te, które przedstawiamy, cieszyły się ogromną sławą. Były nie tylko piękne, ale także bardzo utalentowane. Oto kilka z tych, które w Polsce cieszyły się wielkim uznaniem i popularnością. Niestety, świat w jakim przyszło im żyć, często uniemożliwiał im karierę.

Jadwiga Andrzejewska

Polska aktorka teatralna, kinowa i kabaretowa. Swój debiut miała w jednym łódzkim teatrze w 1923 roku. Występowała także w znanym kabarecie „Jar”. Jej twarz znamy m.in. z „Wyroku życia” czy „Ada! To nie wypada!”.

Jadwiga Smosarska

Była jedną z najznakomitszych aktorek. Debiutowała w 1918 roku. Po raz pierwszy na ekranie pojawiła się rok później, grając w filmie Aleksandra Hertza pt. "Dla szczęścia". Była tak zżyta z Polską, że odmówiła wyjazdu do Stanów Zjednoczonych, rezygnując przy tym z hollywoodzkiej kariery.

Loda Halama

W okresie międzywojnia zagrała w blisko dziesięciu produkcjach. Dodatkowo była tancerką, która tańcem zajmowała się już od dzieciństwa. Była córką pracy tancerzy, a na świecie pojawiła się podczas trasy rodziców. O jej talencie mówili wszyscy. Sama pojawiła się na niejednej paryskiej scenie. W teatrze Wielkim w Warszawie pracowała jako primabalerina. Zobaczyć ja można było także w innych teatrach m.in. Morskie Oko.

Mieczysława Ćwiklińska

Mieczysława Cwiklińska była aktorka teatralna. Na scenie teatru Ludowego w Warszawie grała od 1901 roku. Swój debiut kinowy miała późno, bo w wieku 54 lat. Mimo wszystko udało jej się zdobyć serca widzów i dziś znana jest jako jedna z najwybitniejszych aktorek międzywojnia.

Tola Mankiewiczówna

Teodora Raabe znana była jako aktorka, ale także piosenkarka. Jednym z jej najpopularniejszych przebojów były „Jesienne róże”. Zadebiutowała w 1921 roku na scenie Opery Krakowskiej. Na co dzień występowała w rewiach oraz teatrzykach. Często gościła w filmach o tematyce muzycznej.

Elżbieta Barszczewska

Była aktorką, która kochała teatr. Swój debiut miała na deskach Teatru Polskiego. Grała także na scenie Teatrów Towarzystwa Krzewienia Kultury Teatralnej. Mimo swojego kinowego sukcesu, zdecydowała się związać na stale z deskami teatru. Do momentu powrotu do teatru, zagrała w 13-stu filmach m.in. Trędowata, Znachor czy Nad Niemnem.