W ubiegłym tygodniu w Miami odbyły się międzynarodowe targi sztuki Art Basel. Jednym z najciekawszych momentów wydarzenia, było sprzedanie i zjedzenie wartego poł miliona złotych dzieła włoskiego artysty Maurizio Cattelana.

Dzieło włoskiego artysty nazwane przez twórcę Comedian, czyli Komik, znajdowało się w prestiżowej galerii Perrotin. Jego wartość wynosiła 120 tysiecy dolarów.

Jak wyglądało dzieło? Nad wyraz normalnie, bo jak się okazuje był to zwykly banan przyklejony srebrna taśmą do ściany amerykańskiej galerii.

Do wydarzenia doszło w ubiegłym tygodniu, kiedy to dzieło włoskiego artysty zostało sprzedane za 120 tysięcy dolarów. W pewnym momencie artysta David Datuma podszedł do przyklejonego do ściany banana wartego prawie pół miliona złotych i… zjadł go na oczach zgromadzonych w galerii ludzi. Jak się wytłumaczył? Był zwyczajnie głodny.

Jak podaje Viva, do galerii wezwano policję, co ciekawe, nie wezwano jej po to by ukarać Davida Datuma, a opanować głodny widoku zjadania wartego 120 tysięcy dolarów banana, tłum!

Jak zdradza Lucien Terras- dyrektor amerykańskiej galerii Perrotin:

Dzieło sztuki nie zostało w istocie zniszczone, gdyż Cattelan nie sprzedał konkretnego banana a pewną ideę. Zjedzony owoc można więc wymienić.

Jak się okazuje dzieło można zjadać do woli. Zaraz po performansie Davida Datumy, miejsce zjedzonego banana zajął kolejny banan, który w przeciwieństwie do swojego poprzednika nie będzie tylko najdroższym bananem na świecie, ale także najsłynniejszym.