Bardzo cenne rolki taśm filmowych zostały znalezione we Wrocławskiej wytórni filmów. "Zakazane piosenki" tak nazywa się ścieżka dźwiękowa, która powstała w pierwszej polskiej powojenne ekranizacji.

"Dla nas było to ogromne zaskoczenie bo rzeczywiście ten film nie był realizowany z udziałem Wytwórni Filmów Fabularnych. Zatem nie wiem czy będziemy w stanie odpowiedzieć na pytanie skąd te trzy rolki się znalazły" powiedział dla radia ZET Robert Banasiak dyrektor Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA.

Prawdopodonie ścieżka dzwiękowa pochodzi z najpóźniej ocenzurowanej wersji filmu. Pierwsza wersja powstała w 1946 roku. Film pokazywał Warszawę w czasie II wojny światowej. Fabułę wykorzystano do zaprezentowania twórczości muzyków ulicznych z czasów okupacji oraz piosenek partyzanckich. Premiera odbyła się w styczniu 1947.

Mimo świetnie przyjętego przez publiczność filmu, władza przyjęłą przeciwne stanowisko.Uważano, że nie ukazano odpowiednio okupanta i znacznie złagodzono niektóre zdarzenia. Rok później powstała druga wersja filmu ze zmienioną fabułą.

W pierwszych latach "Zakazane Piosenki" obejrzało ok 10 milionów widzów. Wraz z upływem czasu liczba ta rosła.

Przyjmuje się że dziś jest to jedna z najlepszych produkucji o tematyce wojennej.

Zdaniem Alana Starskiego taśmy odnalezione we Wrocławiu są bezcenne.

Zobacz jeszce: POLSKI REŻYSER TRAFIŁ DO SZPITALA JEGO STAN NIE JEST NAJLEPSZY

Przypomnij sobie o: AKTORKA ZNANA Z KLANU WYDAŁA KSIĄŻKĘ ZBYT DUŻEGO ZAINTERESOWANIA FANÓW JEDNAK NIE WZBUDZIŁA

Jak informował portał życie.news: PRZEPOWIEDNIE NA 2020 ROK CO ZOBACZYŁA W SWOICH WIZJACH NASTĘPCZYNI BABY WANGI.