Z informacji przekazanych przez portal "Super Express", oszuści bezwzględnie wykorzystują łatwowierność starszych ludzi, wykorzystując przy tym bardzo szeroką gamę oszustw. Któż z nas nie słyszał choć raz o oszustwie "na wnuczka"?

Metoda "na wnuczka"

Jedną z często wykorzystywanych przez oszustów metod jest ta określana mianem "na wnuczka". Dzwonią oni do osób starszych zwracając się do nich "babciu", "dziadku" lub "ciociu", w taki sposób prowadząc rozmowę, żeby senior sam wskazał możliwego członka rodziny, który mógłby do nich właśnie dzwonić.

Kiedy padnie już jakieś imię, wówczas oszuści informują, że mieli wypadek, zostali porwani lub poważnie chorują i potrzebują określonej sumy pieniędzy. Mówią również, że nie są w stanie samodzielnie odebrać pieniędzy, przychodzi po nie ktoś inny, np. przyjaciel.

YouTube

Policjanci przestrzegają seniorów, żeby pod żadnym pozorem nie przekazywali żadnych pieniędzy osobom, których nie znają. Nie należy wysyłach ich także na nieznane numery kont bankowych.

Metoda "na policjanta"

Chętnie wykorzystywaną przez oszustów metodą jest ta "na policjanta". Do seniorów dzwonią oszuści podszywający się za funkcjonariuszy, którzy proszą o przekazanie pieniędzy w związku z prowadzoną sprawą. Policja podkreśla, że nigdy nie prosi obywateli o gotówkę, ani nie ujawnia informacji o prowadzonych przez siebie akcjach wymierzonych w przestępców.

Każdy telefon z prośbą o pieniądze powinien wzbudzać naszą nieufność. Nie podawajmy nikomu naszego adresu ani danych w czasie tych rozmów. Jeśli ktoś podaje się za naszego krewnego zadzwońmy do niego i upewnijmy się, czy to napewno on do nas dzwonił. Zawiadamiajmy również policję.

YouTube

Zdarzyło wam się zetknąć z podobną sytuacją?

To też może cię zainteresować: Nikt nie chciałby doświadczyć tego, co Anna Dymna. Znalazła ukochanego męża na podłodze, na ratunek było za późno. Trudne doświadczenia aktorki

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Krzysztof Jacowski po raz kolejny zobaczył, co nas czeka w przyszłości. Czy jest nadzieja na poprawę sytuacji

O tym się mówi: Polska tenisistka Iga Świątek przeszła do historii wygrywając turniej Wielkiego Szlema. Ile zarobiła