W ciągu ostatnich dni liczba zachorowań na dobę przekroczyła tysiąc. W piątek resort zdrowia poinformował o 1587 nowych przypadkach SARS- CoV-2. Pozytywne wyniki testów na koronawirusa otrzymało 241 mieszkańców województwa Małopolskiego. To największy rekord dobowy od początku epidemii. Wśród chorych znajdują się 153 kobiety i 88 mężczyzn w przedziale wiekowym 6 – 90. Od początku epidemii zatwierdzono 10299 przypadków zakażenia w Małopolsce.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych zgonach w wyniku COVID-19 w liczbie 23. Jedną z tych osób był 52-letni Małopolan, który hospitalizowany był w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Miał on choroby współistniejące.

COVID-19 panuje w coraz większej ilości instytucji. Nowe ogniska zakażeń pojawiły się w kolejnych szpitalach. W szpitalu im. Jana Pawła II w Krakowie zachorowań na COVID-19 stwierdzono w połowie ubiegłego tygodnia u 19 pracowników i 17 pacjentów kardiochirurgii. Wstrzymano przyjęcia na oddział kardiochirurgii oraz współpracujący z nim oddział intensywnej terapii. Oddział kardiochirurgii w szpitalu im. Jana Pawła II w Krakowie to jedyny taki w całym województwie małopolskim. Potrzebujący interwencji kardiochirurgicznej przewożeni są do szpitala w Rzeszowie.

Jak informuje dr Dorota Sobczyk, zastępczyni dyrektora Szpitala Jana Pawła II, część z zakażonych została przetransportowana do innych szpitali, a niektórym stan zdrowia pozwolił wrócić do domu. Przekazuje także, że w piątek na oddziale mieli 10 dodatnich pacjentów.

Szef oddziału, prof. Bogusław Kapelak, skontaktował się z podobnymi oddziałami w Krakowie, aby uprzedzić o sytuacji w Szpitalu im. Jana Pawła II. Do placówek będą kierowani ci, którzy wymagają pilnych zabiegów. Pacjentom na liście planowej kolejka się przesunie. Dr Sobczyk informuje, że najwcześniej od kolejnego tygodnia będą mogły ruszyć przyjęcia, jednak data ta zależy od testów u pacjentów dodatnich.

W szpitalu funkcjonują nadal pozostałe oddziały. Jak stwierdza dr Sobczyk, sytuacja jest opanowana i nie zagraża bezpieczeństwu chorych.

Kolejne ogniska zakażeń pojawiły się także w DPS-ach. Jednym z nich, w którym stwierdzono COVID-19 u pracowników, jest krakowski DPS przy ul. Radziwiłłowej. Obecnie placówka działa w podwyższonym reżimie sanitarnym. Bez zakłóceń realizowana jest opieka nad mieszkańcami, wydawane są posiłki dla mieszkańców oraz pracowników - wyjaśnia Agnieszka Pers, rzeczniczka prasowa MOPS.

Kwarantanną objętych zostało 31 pensjonariuszy i pracowników DPS-u w Mszanie Dolnej, gdy u jednego z pensjonariuszy wykryto COVID-19.

Kolejne ognisko zakażeń obejmuje Dom Pomocy Społecznej w Rabie Niżnej, pod którego opieką znajduje się 84 seniorów.

Ognisko koronawirusa potwierdzono również u aktorów współpracujących z Teatrem Variete w Krakowie. Dyrekcja informuje, że zakażeni nie mieli kontaktu z widzami, jednak zdecydowano odwołać najbliższe spektakle. Variete na powrócić 5 października, data ta jest jednak zależna od konsultacji z Państwową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną.

Może cię zainteresować także: Jak rozwiązała się sprawa dotycząca wypadku, w którym brała udział kolumna Beaty Szydło? Opinia prokuratury zadziwiła wszystkich

W tym tygodniu także: Mały gest dobroci wobec schorowanego seniora zaowocował wielkimi czynami. 18-letnia kelnerka była zdumiona, jak odpłacono jej za codzienną pracę