Jak podaje portal „Kraków Nasze Miasto”, obecnie przebywanie na powietrzu w Krakowie nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia mieszkańców miasta.

Poziom smogu Kraków 8 lipca 2020

Pomiar pyłów PM10 i PM2.5 w powietrzu wykazał, że znajdują się one na bezpiecznym poziomie, co pozwala na bezpieczne korzystanie z wypoczynku na świeżym powietrzu i aktywność sportowa.

Z pomiarów dokonanych o godzinie 10:48 przeprowadzonych przez portal „Kraków Nasze Miasto”, wynika, że uśrednione pomiary wynosiły wówczas:

skażenie PM2.5: 32% normy (8 µg/m³)

skażenie PM10: 82% normy (33 µg/m³).

W obu przypadkach mamy do czynienia z zanieczyszczeniem malejącym

YouTube

Pył PM2.5

WHO uznaje PM2.5 za zanieczyszczenie atmosferyczne najbardziej szkodliwy dla zdrowia ludzi. Szkodliwość w jego przypadku wiąże się z jego niewielkimi rozmiarami, które umożliwiają przenikanie do krwioobiegu. Ciągłe oddychanie zanieczyszczonym powietrzem pyłem PM2.5 wpływa na skrócenie średniej długości życia.

Nawet krótkotrwała ekspozycja może wpływać na zwiększone ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia oraz układu oddechowego. Przyczynia się do wystąpienia następujących objawów, w tym kaszlu, duszności i nasileniu astmy. Zwiększeniu ulega również ryzyko wystąpienia arytmii i zawału.

YouTube

Wybieracie się dziś na spacer?

To też może cię zainteresować: Małopolska: Sanepid zaktualizował dane dotyczące koronawirusa. Odnotowano znaczący wzrost zakażeń

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Państwo przewidziało dodatkowe pieniądze dla matek. Kto może skorzystać ze wsparcia i jakich kwot się spodziewać

O tym się mówi: Agata Duda i Małgorzata Trzaskowska. Oto kilka faktów o Pierwszej Damie i kandydatce na tę funkcję