Jak zapowiadają obie spółki, sprawdzona zostanie możliwość dokonania odwiertów oraz eksploatacji źródeł m.in. na terenach położonych po stronie północnej zbiorników wodnych w okolicach ul. Tatarakowej w Przylasku Rusieckim. W tym miejscu już kilkadziesiąt lat temu wstępne badania pokazały, że mogą tam występować gorące źródła.

Jeśli prace przyniosą spodziewany efekt, już w ciągu paru lat ruszy inwestycja w tych miejscach.

YouTube / AIR STUDIO HD ENERGOWID WIDŁA JANUSZ

We współpracy z krakowską Akademią Górniczo-Hutniczą nasz pion innowacji przeanalizował możliwości wykorzystania energii geotermalnej jako źródła ciepła na obszarze Krakowa. Poza tak zwaną geotermią głęboką sprawdzamy też wykorzystanie płytkich zasobów poprzez instalację gruntowych pomp ciepła – tłumaczy członek zarządu MPEC ds. eksploatacji Marek Mazurek.

Inwestycja przyszłości?

Specjaliści obu spółek uważają, że pompy ciepła powinny być wykorzystywane jako podstawowe źródło ciepła w biurowcach, domach jednorodzinnych na obrzeżach miasta i dużych obiektach miejskich poddanych termomodernizacji.

W dodatku geotermia jest znacznie wygodniejsza w zastosowaniu i bezpieczniejsza niż gaz.

Zobaczcie o czym jeszcze pisaliśmy: Radni nie zgadzają się na nowe rozwiązania komunikacyjne wprowadzone przez urzędników. Czy miasto czeka paraliż komunikacyjny?

Portal Życie pisał również o: Bazylika Mariacka jest już otwarta dla zwiedzających. Jakie obowiązują zasady?

A także: Kraków: pasażerów czeka niespodzianka. Urzędnicy wprowadzili zmiany w nazwach przystanków i kursowaniu autobusów