Pomysł większego udziału kobiet w Kościele katolickim był głównym tematem debaty podczas synodu. Czy to realne, żeby księdzem został zarówno mężczyzna, jak i kobieta? Byłaby to prawdziwa rewolucja.

Sugestia dotycząca dopuszczenia w Kościele kobiet padła z ust Oswalda Graciasa, indyjskiego kardynała. Należy on do Rady Kardynałów pomagających papieżowi Franciszkowi w reformie Kurii Rzymskiej. W istocie ma on niemały wpływ na zarządzanie instytucjami kościelnymi.

– Kobiety nie mogą spowiadać czy sprawować Eucharystii, ale poza tym mogą pełnić w Kościele praktycznie wszystkie role. Musimy zmienić naszą mentalność i dążyć do decentralizacji władzy. Kobiety nie tylko powinny być głosem doradczym, ale mieć też rolę decyzyjną, np. w radach parafialnych – mówił duchowny podczas synodu w Amazonii.

Jak podaje Pikio, na razie hierarchia nie widzi szansy na zmiany w tym temacie. Kobiety nigdy nie mogły odprawiać mszy i nie zanosi się, żeby miało to ulec jakimkolwiek uchyleniom. Kardynał Gracias podkreśla, że takie traktowanie kobiet może doprowadzić do poważnych konsekwencji i powolnego odwracania się od Kościoła.

– Wiele w czasie obrad mówiono o konieczności docenienia normalnych posług, którymi kobiety ubogacają wspólnotę kościelną. Kiedy mówimy, że chcemy iść razem drogą synodalną musi to oznaczać przyznanie im większej odpowiedzialności za posługi niewynikające ze święceń – donosił biskup Centallas Guzman w rozmowie z mediami.

Jeśli zaciekawił Cię ten temat, sprawdź również: PAPIEŻ FRANCISZEK PODJĄŁ DECYZJĘ. TO JUŻ PEWNE – POLAK ZOSTANIE OGŁOSZONY BŁOGOSŁAWIONYM!

W tym tygodniu pisaliśmy także o innych interesujących kwestiach: NIEMIECKI PIŁKARZ CHCE GRAĆ W REPREZENTACJI POLSKI. JUŻ WYROBIŁ POLSKI PASZPORT!

Izabela Ziel