Jak podaje portal "Gdańsk", od kwietnia zeszłego roku w Gdańsku realizowany jest projekt "OzA – Testowanie gdańskiego modelu wsparcia dorosłych Osób z Autyzmem”. Pomocą objęto 44 dorosłych mieszkańców Gdańska z autyzmem i współistniejącą niepełnosprawnością intelektualną.

Wsparcie w ramach projektu

Osoby uczestniczące w projekcie mogą m.in. liczyć na wsparcie ze strony asystentów, biorą udział w terapi, a także są aktywizowane społecznie w czasie zajęć prowadzonych w Specjalistycznym Domu Samopomocy. Mają również szansę nauczyć się samodzielności w przyjaznych warunkach Pomorskiej Farmy Życia lub Wspólnoty Domowej.

Jeśli zajdzie taka potrzeba, uczestnicy projektu mogą skorzystać z opieki wytchnieniowej, a także specjalistycznego wsparcia w momencie pojawienia się kryzysu. Na pomoc mogą również liczyć rodziny osób ze spektrum autyzmu, które mogą uczestniczyć w spotkaniach grupy wsparcia i szkoleniach, które pomagają zrozumieć potrzeby osób dotkniętych autyzmem.

gdansk.pl

Zachęta do udziału w projekcie

"Zachęcamy pełnoletnie osoby z autyzmem, ich rodziny, opiekunów do udziału w projekcie i tworzenia w Gdańsku silnej sieci wsparcia. Ważnym elementem gdańskiego modelu pomocy jest podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu. Chodzi także o integrację środowiska rodzin, specjalistów, organizacji pozarządowych i instytucji pracujących w obszarze zdrowia psychicznego i pomocy osobom z niepełnosprawnością" - zachęca Małgorzata Niemkiewicz, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku, cytowana przez portal "Gdańsk".

Osoby, które chciałyby skorzystać z pomocy w ramach projektu moga kontaktować się pod nr telefonu: 58 347 82 66 (kontakt w godzinach pracy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie).

YouTube

Co sądzicie o inicjatywie?

To też może cię zainteresować: Pomorze: czy w województwie pojawią się żółte i czerwone strefy? Szef pomorskiego sanepidu rozwiewa wątpliwości

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Agata Duda nieświadomie ujawniła swoją wielką tajemnicę. O co dokładnie chodzi

O tym się mówi: A więc jednak. Kinga Rusin rozstaje się z „Dzień dobry TVN”. Jaki jest powód i kto ją zastąpi