Jak podaje prtal "Trójmiasto", w województwie pomorskim systematycznie rośnie krzywa zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Co przyczyniło się do odnotowywanych wzrostów i jakie mogą być ich skutki?

Przyczyny wzrostów zakażeń koronawirusem na Pomorzu

Zdaniem Tomasza Augustyniuka, Głównego Inspektora Sanitarnego na Pomorzu, przyczyn tedencji wzrostowej zakażeń należy upatrywać w nieodpowiedzialnym zachowaniu turystów wypoczywających w tej częśći kraju, a także w imprezach okolicznościowych.

"Mamy wysyp przypadków, które tak naprawdę biorą się znikąd. Często są wynikiem udziału w jakiejś imprezie towarzyskiej albo wakacyjnej podróży. Mamy też sporo przypadków, gdzie pojawiają się pojedyncze zakażenia osób związanych np. z punktami usługowymi różnych branż, gdzie dochodzi do kontaktu z klientem" - powiedział Augustyniak w rozmowie z portalem "Trójmiasto".

Inspektor Sanitarny wskazał również, że ogniska zakażeń koronawirusem mają często związek z weselami. Jednak, jak podkreśla, "że mamy sporo zakażeń rozsianych głównie za sprawą turystów, którzy przyjeżdżają do nas i - jak widać - zasady bezpieczeństwa niespecjalnie biorą sobie do serca".

trojmiasto.pl

Konsekwencje wzrostu liczby zakażeń

Tomasz Augustyniak przewiduje, że obserwowana obecnie tendencja wzrostowa utrzyma się co najmniej do końca okresu wakacyjnego. Podkreślił, że może się to wiązać z pojawieniem się na terenie województwa stref żółtych i czerwonych, w których pojawią się bardziej rygorystyczne obostrzenia.

"W strefach żółtych, dla przykładu, ogranicza się np. liczebność osób biorących udział w różnego rodzaju wydarzeniach. Inaczej reguluje się też działalność punktów usługowych. W przypadku czerwonych stref, te restrykcje są już poważne i przypominają te z początków pandemii, kiedy to większość działalności jest mocno ograniczona" - powiedział pomorski Inspektor Sanitarny.

Pixabay

Myślicie, że uda się uniknąć wprowadzenia na pomorzu stref żółtych i czerwonych?

To też może cię zainteresować: Nie będzie podwyżek dla najważniejszych osób w państwie? Senatorowie podjęli decyzję w sprawie nowelizacji ustawy o zarobkach polityków

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Pełna kwarantanna czy obowiązkowe testy? Ministerstwo Zdrowia mówi o tym, co stanie się z Polakami wracającymi z zagranicy

O tym się mówi: Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się na poważne zmiany. Polacy są zaskoczeni tak poważnym oświadczeniem