Jak podaje portal "Dziennik Bałtycki", z danych zgromadzonych przez służby sanitarne wynika, że to nie duża liczba turystów, ale przede wszystkim brak przestrzegania obowiązujących zasad reżimu sanitarnego jest główną przyczyną odnotowywanych systematycznie wzrostów zakażeń koronawirusem na Pomorzu. O tym, jak ważne jest zachowanie zasad bezpieczeństwa mieszkańcom przypomina policja.

Policja przypomina, apeluje i karze

Od wybuchu pandemii funkcjonariusze policji nie mogą narzekać na brak pracy. Wśród obowiązków, jakie doszły policjantom jest już nie tylko sprawdzanie osób przebywających w kwarantannie, ale także kontrola zachowywania przez mieszkańców zasad reżimu sanitarnego, które mają pomóc w ograniczeniu transmisji wirusa.

W ostatni weekend funkcjonariusze prowadzili kontrole w klubach zlokalizowanych na terenach postoczniowych. Sprawdzano tam, czy klienci mają dostęp do środków dezynfekujących, czy są one w sposób właściwy oznaczone, a także czy przestrzegany jest obowiązek zasłaniania nosa i ust oraz zachowania dystansu społecznego. Jakie były wyniki kontroli?

Pixabay

Wyniki kontroli w pomorskich klubach

"Policjanci przeprowadzili kontrolę w dziewięciu dużych klubach. W trakcie działań funkcjonariusze blisko sto razy zastosowali pouczenie, a w prawie 10 przypadkach naruszenie różnych przepisów zakończyło się mandatami" - powiedział w rozmowie z portalem "Trójmiasto" asp.szt. Mariusz Chrzanowski, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Gdańsku.

Funkcjonariusze podkreślają, że nie chodzi im o wystawianie mandatów, ale przypominanie o tym, jak ważne jest zachowanie reżimu sanitarnego wprowadzonego w związku z pandemią koronawirusa.

"Funkcjonariusze podejmują interwencję wobec osób, które nie stosują się do wprowadzonych obostrzeń. Działania w trosce o nasze wspólne zdrowie mają na celu przede wszystkim uświadomić skalę zagrożenia oraz nakłonić do właściwych zachowań mieszkańców i turystów odwiedzających Gdańsk" - dodał Chrzanowski.

dziennikbaltycki.pl

W najbliższych dniach należy nadal spodziewać się zintensyfikowanych kontroli. Zdarzyła się już wam taka kontrola?

To też może cię zainteresować: Pomorze: czy w województwie pojawią się żółte i czerwone strefy? Szef pomorskiego sanepidu rozwiewa wątpliwości

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Marcelina Zawadzka mimo poważnych oskarżeń dalej będzie prowadzić „Pytanie na śniadanie”? Czyżby w TVP przyjęto ją z otwartymi ramionami

O tym się mówi: Polaków czekają poważne zmiany. Zaczną się od nowego roku