Jak podaje portal „Gdańsk Nasze Miasto”, wywieziono pojemnik zawierający niebezpieczne substancje, jaki pozostawiono na ul. Siennickiej w Gdańsku. W trakcie akcji usunięto ponad 200 ton szkodliwego materiału. Wywiezienie śmieci oraz ich neutralizacja kosztowała miasto 996 300 zł. Będzie się ono domagało od właściciela odpadów o zwrot poniesionych kosztów. Podobny wniosek skierowano również do Narodowego Funduszu Ochrony środowiska, choć Gdańsk może liczyć jedynie na dofinansowanie w wysokości 10 procent wydanej kwoty.

gdansk.naszemiasto.pl

Usunięte odpady

Niebezpieczne odpady chemiczne usunięto z terenu magazynów mieszczących się przy ul. Siennickiej w poniedziałek 29 czerwca 2020 roku. Znajdowały się one w 203 pojemnikach wypełnionych chemikaliami w stanie ciekłym, których waga wyniosła 211 ton. Były one zgromadzone na 3 działkach.

Pojemniki pozostawione na działkach przy ul. Siennickiej zostały zauważony latem zeszłego roku. Jednak procedury administracyjne uniemożliwiały bezzwłoczne wywiezienie groźnych odpadów chemicznych z Przeróbki. Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wdrożyła procedurę ich usunięcia na mocy artykułu 26a ustawy o odpadach.

gdansk.naszemiasto.pl

„Zgodnie z ustawą musieliśmy dokonać szeregu działań. Po pierwsze zwróciliśmy się z prośbą o opinię do organów, głównie administracji rządowej, wymienionych w tej ustawie (Sanepidu, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz Państwowej Straży Pożarnej). Na wydanie opinii miały 14 dni. Po ich uzyskaniu, musieliśmy przeprowadzić przesłuchanie posiadacza tych odpadów” – wyjaśnił Piotr Borawski, pełniący funkcję zastępcy prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i klimatu.

„Trzeba było także dokonać przesunięcia w budżecie naszego miasta i znaleźć w nim około 1 mln złotych. Kolejną procedurą było ogłoszenie zamówienia publicznego na usunięcie tych odpadów. Przetarg został ogłoszony, po konsultacjach z odpowiednimi służbami” – dodał.

Myślicie, że władzom Gdańska uda się odzyskać środki wyłożone na usunięcie odpadów?

To też może cię zainteresować: Gdańsk: tych ulic należy unikać. Gdzie trwają wakacyjne remonty

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Kontrole policyjne będą odbywać się teraz zupełnie inaczej. Kierowcy nie byli świadomi zmian, które wprowadzono w ostatnim czasie

O tym się mówi: Pojawił się ważny apel w sprawie Andrzeja Strzeleckiego. Sytuacja jest naprawdę zła. Potrzebna jest natychmiastowa pomoc