Jak podaje portal „Dziennik Bałtycki”, informacje o zatrzymaniu potwierdził prokurator Mariusz Duszyński z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. Po zatrzymaniu byłych prezesów, funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, prowadzili przeszukania.

Zatrzymani prezesi

Pierwszym z zatrzymanych jest Grzegorz H., który był wieloletnim prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej Ujeścisko, drugim za Maciej S., jego następca – zajmował stanowisko w zarządzie w pierwszych miesiącach tego roku.

Zatrzymanie mężczyzn związane jest z prowadzonym od jesieni zeszłego roku przez gdańską prokuraturę śledztwem. Postępowanie dotyczy 7 inwestycji prowadzonych na terenie spółdzielni oraz ujawnionymi nieprawidłowościami związanymi z ich realizacją.

Sąd zdecydował

Prokurator Mariusz Duszyński poinformował, że mężczyźni w sobotę 4 lipca 2020 roku w godzinach porannych trafili do siedziby Prokuratury Okręgowej. Sąd zdecydował, że Grzegorz H. spędzi trzy miesiące w policyjnym areszcie. Drugi z podejrzanych pozostanie na wolności.

„Wobec podejrzanego Grzegorza H. sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Natomiast wobec podejrzanego Macieja S. sąd nie zastosował tymczasowego aresztowania. Uzasadniając swoją decyzję Sąd wskazał, że zachodzi duże prawdopodobieństwo , że podejrzany dopuścił się popełnienia zarzucanych mu czynów” – powiedział Duszyński.

Maciej S. usłyszał zarzut wyrządzenia lokatorom szkody majątkowej wielkich rozmiarów, a także działania na szkodę spółdzielni. Z kolei Grzegorz H. usłyszał aż 8 zarzutów, w tym m.in. działania na szkodę spółdzielni, oszustwo przy sprzedawaniu mieszkań oraz udaremnienie zaspokojenia wierzycieli. Za zarzucane czyny podejrzanym grozi kara do 10 lat więzienia.

dziennikbaltycki.pl

Zarzuty mieszkańców

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku wszczęła śledztwo w listopadzie 2019 roku. Dotyczy ono nieprawidłowości przy realizacji 7 inwestycji budowlanych przez Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej Ujeścisko:

1. Płocka Park I i Płocka Premium przy ul. Płockiej,

2. Przy Oczkach przy ul. Przemyskiej,

3. August przy ul. Przemyskiej,

4. Na Stoku przy ul. Przemyskiej,

5. Wietrzne Wzgórze pomiędzy ul. Płocką i Przemyską,

6. Budynek Przy Lesie przy ul. Kaliskiej,

7. Płocka Park II (inwestycja zakończona).

YouTube

Mieszkańcy zarzucają władzom spółdzielni opóźnienia w budowie mieszkań, a także działania sprzeczne z prawem. W części mieszkań doszło do wyłączenia mediów, co stanowiło wynik zajęć komorniczych.

Co sądzicie o całej sprawie?

To też może cię zainteresować: Ministerstwo Zdrowia ostrzega Polaków. Sprawa jest niezwykle ważna dla naszego zdrowia

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Zostawiłeś stary dowód na pamiątkę? Nie spodziewasz się jak bardzo może Ci pomóc w zwiększeniu emerytury

O tym się mówi: Kraków: tajemniczy goście pojawili się na płycie rynku. Krakowianie i turyści zaskoczeni