Chłopcy są już w 4 i 6 klasie, a ona się obudziła! Kiedy powiedziała, że chce nam pomóc z wnukami, doznałam objawienia. Jest już za późno, żeby się ich chwycić, nie chcą się już bawić z babcią" - mówi 37-letnia Paulina.

Młodzi rodzice sami radzili sobie z pierwszym synem i drugim. Mąż pracował przez całą dobę, a wszystkie obowiązki rodzicielskie spoczywały na Paulinie. Przez lata macierzyństwa było wiele różnych sytuacji, w których potrzebowała pomocy, ale radziła sobie sama, bo zdawała sobie sprawę, że nie ma na kim polegać.

Jej teściowa mieszkała w sąsiednim domu, ale nie była chętna do pomocy. Od razu ostrzegła Paulinę, że nie ma zamiaru opiekować się wnukami. Synowie Pauliny są dziećmi w wieku szkolnym. To dość samodzielne chłopaki, więc mama spokojnie pracuje. I nagle teściowa dojrzała i przypomniała sobie, że ma wnuki.

Znudziła jej się emerytura. Wszystko byłoby dobrze, ale wnuki już nie chcą się nią zajmować, a Paulina nie potrzebuje żadnej pomocy — nie musi chodzić z wózkiem ani zmieniać pieluch.

Najmłodszy wnuk raz odwiedził krewną, ale więcej tam nie pojedzie. Ona jest prawdziwym postrachem. Nie pozwala mu niczego dotknąć i ciągle zrzędzi. Nie jest też zadowolona z tego, że dzieci dużo jedzą. Mówi, że dzieci powinny jeść trzy razy dziennie, a nie zawsze coś przeżuwać.

Poza tym babci nie podoba się fakt, że dzieci prawie nie czytają literatury. Widzisz, nie znają podstaw, więc uważa, że nie są wystarczająco wykształcone. Nie pozwala im korzystać z Internetu. Mówi, że to wszystko paskudne rzeczy. Nie podoba jej się też, jak się ubiera, teściowa chce być za wszystko odpowiedzialna i we wszystko wtykać nos.

Narzuca się z pomocą, ale nastoletnim wnukom nie musi już pomagać myć zębów i myć się pod prysznicem. To denerwuje wnuki, więc nie chcą widzieć babci. Paulina nadal delikatnie ignoruje teściową, ale prędzej czy później będzie musiała zareagować twardo. Czy da się jakoś ułożyć relacje bez konfliktów? Co powinna robić babcia na emeryturze?

Nie przegap: Podsypuję to "szare złoto" pod pomidory w lipcu-sierpniu. Rok po roku mam słodkie i mięsiste owoce

Zerknij: 6 246,13 złotego dodatku do emerytury. ZUS i KRUS przyjmują wnioski od osób z konkretnego rocznika