Musiała się tego domyślić, żeby po cichu sprzedać mieszkanie i władować się nam do domu. Sama nie mogę się z nią dogadać, a co dopiero mój mąż. Już drugi tydzień oboje jesteśmy w szoku.

Przeprowadziłam się z sąsiedniego województwa zaraz po szkole. Dostałam się tutaj na studia, dostałam pracę, znalazłam miłość i wyszłam za mąż. Nie chciałam wracać do rodzinnego miasta.

Miałam tam matkę, kobietę, która była bardziej niż samowystarczalna. Pracowała, brała udział w amatorskich przedstawieniach, chodziła z przyjaciółmi na grzyby i zajmowała się działką. Żyła pełnią życia, że tak powiem. Mój tata odszedł wcześnie, więc przez bardzo długi czas mieszkaliśmy z nią.

Charakter mamy nie jest cukrowy. Mówi wszystko prosto w twarz, nie zastanawiając się nad celowością i tym, jak bardzo obraża to daną osobę. Religijnie przestrzega codziennej rutyny, stara się nagiąć wszystkich do swojej woli, bo przecież są dwie opinie — jej i ta zła.

Już w liceum liczyłam dni, kiedy będę mogła zamieszkać sama, bo życie według zasad matki było bardzo stresujące.

Po moim ślubie mama odwiedziła mnie kilka razy. Wtedy jeszcze mieszkaliśmy w wynajętym mieszkaniu. Za pierwszym razem mój mąż dzielnie przetrwał wizytę matki u mnie, ale za drugim razem nie mógł już tego znieść i tymczasowo przeprowadził się do mojej teściowej pod pretekstem braku łóżek.

Dopiero po miesiącu doszłam do siebie po jej wizytach. Mama nie potrafi mówić cicho, nawet gdy tylko gawędzi, masz wrażenie, że na ciebie krzyczy. Wstawała o wpół do szóstej i od tego momentu nie interesowało jej, o której wstają inni. Nawet w dni wolne musiałam wstawać tak wcześnie, ponieważ spanie przy tupaniu matki, stukaniu lodówki, brzęku kubków i hałasie telewizora było po prostu nierealne.

Nie byłam nawet zła na mojego męża, gdy za drugim razem nie został ze mną i moją matką. Na jego miejscu zrobiłabym to samo. Moja matka nie odpuszczała zięciowi, podobnie jak mi. Doszukiwała się winy w każdym krzywym gwoździu czy cieknącym kranie. Wyrażała się gwałtownie, często i wielokrotnie. Byłam gotowa na jej zachowanie, ale mój mąż nie.

Sama też odwiedzałam matkę. Te wyjazdy były bardziej jak obowiązki pracownicze, bo nie chciałam jechać, ale musiałam, bo musiałam pomóc, a mama nie robiła się coraz młodsza.

Kocham moją mamę, ale jest ona osobą, którą bardzo, bardzo trudno kochać, gdy jest w pobliżu przez cały czas. Jest jak lekarstwo — dobrze jest brać łyżeczkę dziennie. Po czterech dniach bliskiej komunikacji mam ochotę wyć jak wilk i rzucać się o ściany.

Dwa lata temu kupiliśmy z mężem mieszkanie. Musieliśmy wziąć kredyt hipoteczny, ale mamy własne, stałe lokum. Wzięliśmy dwupokojowe mieszkanie, żeby po narodzinach dziecka nie musieć upychać wszystkich w jednym pokoju. Zaczęliśmy się urządzać.

Moja mama odwiedziła nas tylko raz. Oczywiście wszystko krytykowała, ale w tamtym czasie byliśmy z mężem podekscytowani kupnem własnego mieszkania, więc nie zwracaliśmy na to uwagi. Potem mama już nie przyjechała, najpierw nie miała czasu, a potem bała się jechać, w końcu była starszą osobą.

Trzy miesiące temu mama powiedziała mi przez telefon, że została zwolniona z pracy, bo ona by pracowała, ale młodzi ludzie są wszędzie mile widziani i poproszono ją, żeby nie trzymała się swojego miejsca. To było oczywiście smutne, ale nadal miała swój ogród, przyjaciół i zajęcia amatorskie. Tak właśnie myślałam.

Miesiąc temu moja mama powiedziała mi, że wkrótce przyjedzie. Mój mąż i ja westchnęliśmy, on zdał sobie sprawę, że nie będzie mógł wykorzystać braku miejsca jako wymówki w walce i był smutny.

Ja byłam bardziej optymistyczna, ale miałam mieszane uczucia. Tęskniłam za nim i wiedziałam, że radość ze spotkania szybko zamieni się w zmęczenie.

Zazwyczaj przychodziła z niczym. Tym razem przyszła z trzema ogromnymi torbami. Mój mąż nawet się zaniepokoił i zapytał, na jak długo przyjechała jego teściowa. Okazało się, że pytanie było bez sensu. Odpowiedź poznaliśmy wieczorem przy stole.

Przygotowałam uroczystą kolację, usiedliśmy przy stole, a moja mama opowiadała najnowsze wiadomości i krytykowała swojego byłego szefa, który ją zwolnił. Potem narzekała, że wszyscy jej znajomi wyjechali do swoich dzieci, opiekują się wnukami, a klub amatorski został zamknięty po śmierci kierownika.

- Postanowiłam więc przeprowadzić się do ciebie. Co mam teraz robić? Gapić się cały dzień w telewizor?" - zakończyła swoją opowieść mama.

- Co znaczy, zdecydowałaś się przeprowadzić? Ze wszystkimi swoimi rzeczami?

Mama skinęła głową, a ja poczułam zawroty głowy. Wyjaśniła, że przemyślała to i zdecydowała, że nic nie trzyma jej w rodzinnym mieście poza grobami, a kilka razy w roku na cmentarz nie było tak daleko. Sprzedała tam swoje mieszkanie, swoją działkę, spakowała najpotrzebniejsze i najważniejsze rzeczy i przyjechała do nas.

- Kiedy spojrzałam na ceny, nie mogłam kupić tu normalnego mieszkania za moje pieniądze, wasze ceny są absolutnie szalone. Ale na razie zostanę z wami, nie na darmo macie tu dwa pokoje — zaśmiała się mama i kontynuowała — A jak urodzi się dziecko, to wam pomogę. Będziesz mogła nawet szybciej wrócić do pracy i nie będziesz musiała martwić się o zwolnienie lekarskie. I jakoś to rozwiążemy.

Mąż w milczeniu odszedł od stołu. Siedziałam tam, próbując zebrać myśli. Nie przewidziałam takiego obrotu spraw, nawet nie śniłam o tym w koszmarach. Nie wykluczałam, że pewnego dnia moja matka nie będzie w stanie mieszkać sama ze względu na swój wiek, wtedy owszem, będę musiała zabrać ją do siebie i się nią zaopiekować, ale myślałam, że zostało mi jeszcze co najmniej dwadzieścia lat życia.

Po jakimś czasie znalazłem słowa, by spróbować wyjaśnić matce, dlaczego się myliła w tej sytuacji. Nawet się ze mną zgodziła, ale co teraz?

Minęły dwa tygodnie, odkąd moja matka mieszka z nami. Mój mąż i ja szukamy opcji w trybie awaryjnym. Moja mama jest na razie wyjątkowo spokojna, rozumie, że tym razem przesadziła, ale to nie potrwa długo, znam ją. Musimy więc jak najszybciej coś wymyślić. Na razie nie ma żadnych opcji.

Nie ma gdzie przenieść mojej matki. Mamy własny kredyt hipoteczny, wynajmowanie mieszkania to strata pieniędzy, a potem będziemy musieli płacić więcej bankowi.

Moglibyśmy spłacić nasz kredyt hipoteczny pieniędzmi mojej matki, a następnie wynająć dla niej mieszkanie, ale nie ma wystarczająco dużo pieniędzy, aby pokryć zarówno nasz kredyt hipoteczny, jak i zaliczkę na nowy, a mieszkanie musimy czymś wyposażyć.

Już drugi tydzień mózg mi się gotuje. Mój mąż i ja prawie biegamy po suficie, szukając rozwiązania, ale moja mama jest spokojna jak czołg. Mówi, że jest zadowolona z każdej opcji. Ale jak dotąd nie wymyśliliśmy żadnej opcji, zawsze są trudności.

Nie przegap: Z życia wzięte. "Siostra nie widziała mnie od 20 lat. Dowiedziała się, że mama choruje": Przyjechała i zabrała ją do notariusza

Zerknij: Bieda na starość? Michał Wiśniewski ujawnia, ile dostanie emerytury