Twierdziła, że wymagam już stałego nadzoru i opieki... Wysłuchałam jej argumentacji i z jakiegoś powodu byłam pewna, że jak już trafię do domu opieki, to stamtąd pójdę tylko do jednego miejsca, gdzie dają tylko dwa metry kwadratowe na osobę.

Niemniej jednak, kropla drąży kamień i w końcu, kierując się sercem, zgodziłam się. Córka zapewniała mnie, że szybko sprzeda mieszkanie i kupi dom, a ja będę miała swój osobny pokój, ale w jej słowach nie było szczerości. W domu opieki miałam zostać tylko na miesiąc...

Dotarłem do domu opieki, powitano mnie uprzejmie, umieszczono w osobnym pokoju, ale nastrój nie był zbyt dobry. Położyłam się na łóżku i przeleżałam pół dnia. Przed kolacją przyszła do mnie pielęgniarka, zmierzyła mi ciśnienie i nalegała, żebym zeszła do jadalni. Nie miałam apetytu, myślałam, żeby dać znać o swojej obecności i wyjść, ale pielęgniarka była czujna, nie tylko wobec mnie, podchodziła do stolików innych, tych samych "strajkujących" i delikatnie, ale uparcie namawiała do jedzenia.

Już wychodząc ze stołówki, zobaczyłam mężczyznę, którego chód wydał mi się znajomy. Kiedy zaczął wchodzić po schodach i otworzył inną perspektywę, zdałam sobie sprawę, że to ten sam chirurg, który wiele lat temu uratował mnie przed zapaleniem otrzewnej.

Franciszek nie miał krewnych, był zdeterminowany, by pozostać w domu opieki do samego końca, powiedział, że raczej nie poradzi sobie bez pomocy, ponieważ ataki choroby Alzheimera nie pozwalają na samodzielną egzystencję.

Krótko opowiedziałam mu o sobie. Mój rozmówca był godny zaufania i podzieliłam się swoimi obawami co do intencji córki. Franciszek wzruszył ramionami:

- Nie wiem, nie znam się, ale równie dobrze może tak być. Jestem tu od dziesięciu miesięcy, podobne przypadki zdarzały się nie raz, krewny dość często, wybacz moją nietaktowność, chce się pozbyć balastu...

Tydzień później, podczas kolejnego okrążenia parku, mój chirurg pochwalił się:

- A wiesz, wczoraj robiłem testy i były najlepsze od wielu miesięcy, nawet szef sanepidu był zaskoczony. Nic dziwnego, że tak pozytywnie na mnie wpłynęłaś!

Byłam jednocześnie zadowolona i zażenowana, słysząc taki komplement pod swoim adresem, czułam, że między nami jest ten niewidzialny most porozumienia, który bardzo mocno wiąże dwoje ludzi.

To chyba niedorzeczne mówić o zakochaniu w naszym wieku, ja nazwałabym swoje uczucia inaczej, ale po rozpoczęciu komunikacji z nim zaczęłam zupełnie inaczej patrzeć na wszystko, co się wokół mnie dzieje.

Miesiąc minął niezauważony, a potem moja córka przyszła do mnie po raz pierwszy. Wyglądała jak bizneswoman, bardzo zajęta kobieta. Natalia bez żadnego wstępu ledwo się przywitała:

- Mamo, umówiłam się, teraz idziemy do notariusza, sporządzimy pełnomocnictwo i wystawimy twoje mieszkanie na sprzedaż. To trochę potrwa, wybrałam już dla nas dom, nawet dwie opcje, będziemy wybierać, aż zdecydujemy, na której się zatrzymamy.

Potrząsnęłam przecząco głową:

- Natalia, zmieniłam zdanie, zatrzymuję mieszkanie.

Moja córka miała minę, jakby mnie źle usłyszała:

- Co to znaczy?

- Dosłownie, byłam tu dobrze traktowana i wracam do domu.

Moja córka nie mogła uwierzyć własnym uszom:

- Mówisz poważnie? Kto tak zdecydował?

Uśmiechnęłam się:

- Jak to, kto? Ja zdecydowałam, mieszkanie jest moje. Tak, zapomniałam ci powiedzieć, że nie wracam sama, tylko z Franciszkiem.

Natalia spojrzała na niego. Przywitał się z nią w czymś w rodzaju pokłonu i roześmiał się:

- Co to za antyk?

Musiałam postawić córkę na jej miejscu:

- Bądź miła, dobieraj słowa, a teraz zostaw nas w spokoju i idź do swoich pośredników-notariuszy, odzyskaj wszystko. Nie oddam ci mieszkania. Kropka!

Córka bąknęła, że wniesie pozew, zostanę uznana za niespełna rozumu, a mieszkanie i tak będzie jej, ale nie kontynuowałam tej bezużytecznej kłótni, wzięłam Frania pod ramię i poszliśmy do budynku.

Kilka dni później opuściliśmy dom opieki i udaliśmy się do mojego mieszkania. Franek, jako lekarz, powiedział mi, jak mam się zachować na komisji w sprawie ustalenia zdolności do czynności prawnych, moja córka postanowiła spełnić swoje groźby, poza tym przewodniczącym komisji był syn jego kolegi z klasy, a kwestia mojego zdrowia psychicznego została zamknięta, zanim jeszcze została otwarta, komisja była czysto formalna.

Teraz żyjemy dusza w duszę, wydaje nam się, że zrzuciliśmy z ramion wiele lat i chciałabym mieć nadzieję, że ten stan psychicznego uniesienia potrwa jeszcze długo.

Szkoda tylko, że moja córka nie zaakceptowała mojej decyzji, teraz w ogóle się z nią nie kontaktujemy, a poza tym nie pozwala mi komunikować się z wnukami, stawiając warunek — spotkania z nimi — w zamian za spotkanie z notariuszem. Takie "wysokie" stosunki mamy z nią...

Zerknij: Potwierdzono kolejne zmiany po zwolnieniu wszystkich prezenterów. Co nowego w "Pytaniu Na Śniadanie"

O tym się mówi: Słowa Tadeusza Rydzyka na temat Jana Pawła II zapadną w pamięci milionów Polaków. "Lekarze mówili rodzicom, że należy go usunąć"