Wielu z nas nie ma pojęcia, jaki skarb znajduje się w naszych rękach, a może on mieć sporą wartość w oczach kolekcjonerów.

Pewne elementy charakterystyczne banknotów powodują znaczny wzrost stopnia unikalności danego okazu, więc lepiej sprawdzić portfel lub szufladę na zaskórniaki.

Wielu z nas nie wpatruje się zbytnio w banknoty. Chowamy je w portfelu i nie przychodzi nam do głowy, że jakaś ich cecha może sprawić, że są wyjątkowe.

Można sporo zyskać

Każdy z banknotów wyemitowanych przez bank centralny, posiada niepowtarzalny numer seryjny, który jest obiektem obserwacji kolekcjonerów. Pomaga to w zapobieganiu fałszerstwom i w obserwacji procesu obiegowego danego banknotu.

Zwyczajny banknot dziesięciozłotowy może okazać się prawdziwym skarbem w oczach kolekcjonera, lecz muszą to być okazy ze szczególnymi numerami seryjnymi.

Mogą być one umieszczone w nieco różnych miejscach, w zależności od danego nominału. Umieszcza się je w górnej części po jednej stronie i w dolnej części po stronie przeciwnej.

Kolekcjonerów interesują konkretne banknoty o specyficznych numerach seryjnych. Nie wszystkie banknoty będą jednak miały wartość kolekcjonerską.

Kolekcjonerzy poszukują banknotów o wyjątkowych numerach seryjnych. Natychmiast zapłacą za okazy z numerem seryjnym utworzonym z jednej cyfry, jak 2222222 lub 3333333.

Wielu zapłaci chętnie za banknot, którego numer seryjny wygląda na przykład tak: 1234567. Banknoty o niskich numerach seryjnych oraz niektóre monety także są łakomym kąskiem dla kolekcjonerów.


źródło: YouTube/
Marciniak - Numizmatyka

Zerknij: Z życia wzięte. "Synowa nie siada z nami przy jednym stole": Nie podoba jej się nasza rodzinna tradycja jedzenia z tej samej michy

Nie przegap: Z życia wzięte. "Podczas naszej parapetówki rada rodzinna zdecydowała": Zamarłam na chwilę, po czym zdecydowałam, że nie będę milczeć