Kościół katolicki zaktualizował swoją listę grzechów, wprowadzając nowe zapisy, które mają być uwzględniane podczas spowiedzi. Oto, co warto wiedzieć, jeśli planujesz odprawienie sakramentu pojednania.


Penitencjaria Apostolska, najwyższy sąd w Kościele katolickim, opublikowała nową listę grzechów, która jest znacznie szersza niż dotychczasowe kanoniczne zapisy. Od teraz, oprócz tradycyjnych grzechów, wierni mają obowiązek spowiadania się z nowych uczynków, które zostały ujęte w aktualizowanej liście.


Seksualność pozostaje jednym z kluczowych tematów podczas spowiedzi. Oprócz seksu pozamałżeńskiego, teraz grzechem jest także stosowanie antykoncepcji, używanie zabawek erotycznych, oglądanie filmów pornograficznych oraz zapłodnienie metodą in vitro. Kościelne przepisy stanowią, że seks jest dopuszczalny jedynie w ramach małżeństwa i bez użycia środków antykoncepcyjnych.


Wraz z rozwojem technologii, nowe grzechy pojawiły się także w cyberprzestrzeni. Znieważanie ludzi w Internecie, nienawistne komentarze czy oszustwa online stanowią teraz przedmiot spowiedzi. Również zażywanie narkotyków lub handel nimi zostały wpisane na listę grzechów.


Kościół katolicki podkreśla również znaczenie odpowiedzialności społecznej i ochrony środowiska. Nadmierne bogacenie się, eksperymentowanie na ludziach, produkcja niezdrowej żywności, dręczenie zwierząt czy zatruwanie środowiska są teraz uznawane za grzechy, za które należy się spowiadać.


Warto także zauważyć, że opuszczenie wspólnoty Kościoła w akcie apostazji oraz propagowanie wierzeń parareligijnych zostały również umieszczone na liście grzechów. Ponadto, pedofilia jest kategorycznie potępiana, a osoby dotknięte tym problemem muszą się do tego przyznać podczas spowiedzi.


Jednak nie wszystkie grzechy podlegają rozgrzeszeniu. Apostazja, życie w konkubinacie lub nowy związek przy trwającym małżeństwie w Kościele, aborcja, zabicie dziecka czy przeciwstawienie się Duchowi Świętemu to występki, za które nie otrzymamy rozgrzeszenia.Warunkiem uzyskania rozgrzeszenia jest szczery żal za popełnione grzechy i postanowienie poprawy. Wierni powinni również dążyć do naprawy swoich błędów i życia zgodnie z zasadami Kościoła katolickiego. Spowiedź pozostaje jednym z fundamentalnych sakramentów, który ma pomóc w duchowym oczyszczeniu i zbliżeniu się do Boga.


To też może cię zainteresować: Kondolencje płyną z całej Polski. Nie żyje reprezenterka Polski


Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Przerażające wieści o Marinie. Wokalistka postanowiła wyjawić wielką tajemnicę. W pewnym momencie znalazła się w szpitalu