Pracowałam w sklepie spożywczym. Tego dnia nie było zbyt wielu klientów. W pewnym momencie do kasy podeszła starsza kobieta. Obsłużyłam ją. Zrobiła duże zakupy i sama nie miała pojęcia, jak to wszystko zaniesie do domu.

"Daleko musi pani zanieść te zakupy?" - zapytałam.

"Nie aż tak daleko, choć w moim wieku, nawet kilka kroków to dużo" - odpowiedziała kobieta.

Zrobiło mi się jej szkoda.

Kobiety/YouTube @Czas na Historię
Kobiety/YouTube @Czas na Historię
Kobiety/YouTube @Czas na Historię

"Może mogłabym pomóc?" - zapytała. Kobieta nie odmówiła. Akurat miałam przerwę na lunch, dlatego mogłam wyjść.

Idąc, zaczęłyśmy rozmawiać. Antonina, bo tak miała na imię, opowiedziała mi swoją historię. 78-letnia kobieta pochowała syna, który zmarł na raka. Jej córka dawno przestała się przejmować starą matką.

Po odprowadzeniu jej do mieszkania pożegnaliśmy się z nią. Podziękowała mi miłymi słowami i życzyła przystojnego pana młodego. Powiedziałam jej z uśmiechem, że jestem już mężatką i mam dwójkę dzieci. Tak zaczęła się nasza przyjaźń.

Zawsze, kiedy przychodziła na zakupy, pomagałam jej nieść torby z zakupami. Widywałyśmy się regularnie. Pomagałam jej też nieść torby z zakupami. Antonina zapraszała mnie potem na herbatę. Tak spędzałam swoją przerwę obiadową - przy herbacie i smakołykach.

Kobiety/YouTube @Czas na Historię
Kobiety/YouTube @Czas na Historię
Kobiety/YouTube @Czas na historię

Znała już mój grafik i przychodziła dokładnie na moją zmianę. Któregoś dnia seniorka nie pojawiła się w sklepie, choć miała być. Po zakończonej zmianie od razu do niej poszłam. Pukałam do drzwi, ale nikt nie otwierał. Na korytarzu pojawiła się kobieta z innego mieszkania. Powiedziała, że Antonina zmarła.

Przekazała mi także list, jaki staruszka dla mnie zostawiła. Włożyłam liścik do kieszeni, byłem w szoku i nie byłam w stanie go przeczytać. Sama nie wiem, jak udało mi się dojść do domu. Powiedziałam o tym mężowi i całkiem zapomniałam o liście.

Znalazłam go, gdy szłam zrobić pranie i sprawdzałam kieszenie. Nie był on napisany schludnym pismem, bo najprawdopodobniej napisała tę notatkę ostatkiem sił.

"Wiktorio, nie mam kogo o to prosić. Zostałaś mi tylko ty. Mam wnuczkę Darię. To dziecko mojej córki, która została pozbawiona praw rodzicielskich. Teraz wnuczka przebywa w sierocińcu. Odwiedzałam ją w każdy weekend. Bardzo proszę, abyś ją odwiedzała, gdy mnie już nie będzie" - przeczytałam w liściku.

Na dole znajdował się także numer telefonu i prośba, żebym tam zadzwoniła. Okazało się, że był to numer kancelarii prawnej. Pojechaliśmy tam. Antonina zapisała na mnie swoje mieszkanie. Przekazano mi również adres placówki, w której przebywała jej wnuczka.

Kobiety/YouTube @Czas na historię
Kobiety/YouTube @Czas na historię
Kobiety/YouTube @Czas na historię

Wspólnie z mężem pojechaliśmy tam. Daria miała 10 lat i od razu skradła moje serce. Wzięłam ją do siebie. Kiedy dorosła, przepisałam na nią mieszkanie należące do jej babci, choć podobnie jak moje dzieci nie spieszyła się z wyfrunięciem z rodzinnego gniazda, a mi to wcale nie przeszkadzało.

To też może cię zainteresować: Z życia wzięte. "Zatrzymałem się na drodze, starsza pani i poprosiła, żebym ją podwiózł": Ten dzień zmienił moje życie

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Na ulicach Warszawy pojawiły się luksusowe limuzyny hierarchów kościelnych. Trwa plenarne zebranie Konferencji Episkopatu Polski. Bogactwo aż kapie

O tym się mówi: Zapowiada się kolejna potężna fala zmian w TVP. To nie koniec kadrowych roszad. W sobotnim wydaniu „Pytania na Śniadanie” zapowiedziano niespodziankę