Wprowadzone od kwietnia zmiany w Ustawie Prawo Budowlane stanowią rewolucję w sprzedaży nieruchomości, dotykając zarówno indywidualnych właścicieli, jak i deweloperów. Priorytetem staje się teraz posiadanie świadectwa energetycznego budynku, który będzie wymagany przy wszelkich transakcjach związanych z nieruchomościami.

Dla właścicieli nieruchomości, którzy planują sprzedaż swojego domu czy mieszkania, od kwietnia świadectwo energetyczne stanie się nieodzownym dokumentem. Deweloperzy zostaną zobowiązani do przedstawienia tego dokumentu jako załącznika po zakończeniu budowy. Jest to krok, który zbliża Polskę do standardów obowiązujących w wielu krajach europejskich, gdzie ocena klasy energetycznej budynku jest nieodłącznym elementem analizy ofert sprzedażowych, informuje Goniec.

Karolina Klimaszewska, ekspertka rynku nieruchomości, starsza analityczka z firmy Otodom, podkreśla, że klasy energetyczne nieruchomości mają istotny wpływ na ich wartość rynkową. Nieruchomości o wyższej klasie energetycznej (np. klasy A) są wyceniane wyżej niż te o niższej klasie (np. klasy G). Klasy energetyczne są powiązane z typem ogrzewania, co stanowi kluczowy element analizy ofert sprzedażowych.

Również rynek deweloperski odczuł wprowadzone zmiany. W styczniu aż 40% ofert stanowiły nieruchomości z pompami ciepła, co odzwierciedla wzrost popularności tego rodzaju ogrzewania. Ceny domów o powierzchni 100-150 m² z pompami ciepła wzrosły, a także domów ogrzewanych piecami gazowymi. Najwyższą cenę mają jednak nieruchomości ogrzewane z sieci miejskich.

Zgodnie z wytycznymi z Unii Europejskiej, od 2028 roku nowe mieszkania powinny być zasilane urządzeniami grzewczymi, które nie emitują CO2, zgodnie z celami polityki klimatycznej. Przepisy dotyczące efektywności energetycznej nieruchomości z pewnością będą coraz bardziej rygorystyczne.

Karolina Klimaszewska zwraca uwagę na istotność wybierania nieruchomości, które długoterminowo zapewnią niskie koszty eksploatacji, ze szczególnym uwzględnieniem systemu ogrzewania budynku. Wraz z nowelizacją ustawy prawa budowlanego, od kwietnia bez świadectwa energetycznego nie będzie można sprzedać ani zamieścić oferty sprzedażowej nieruchomości, co stanowi kluczowy element dla przyszłych transakcji na rynku nieruchomości w Polsce.

Jak informował portal "Życie News": Gigantyczna porażka Edyty Górniak w preselekcjach Eurowizji. Oto pełna lista wyników

Przypomnij sobie: Oficjalna przyczyna odejścia Tomasza Komendy ujawniona. "Wydawało się, że ta historia znajdzie swój szczęśliwy finał"