Monety z czasów PRL okazują się być ukrytym skarbem w naszych portfelach i szufladach. Kolekcjonerzy coraz częściej prześcigają się w zapłacie za unikalne egzemplarze, a dwie konkretne monety budzą prawdziwe poruszenie na rynku aukcyjnym.

Pieniądze z minionych lat PRL wciąż przyciągają zainteresowanie kolekcjonerów, którzy gotowi są płacić fortuny za rzadkie egzemplarze. Niemniej jednak, aby uzyskać największą wartość za swoje monety, trzeba przestrzegać kilku zasad.

Nie tylko nominał decyduje o wartości monet z PRL. Stan zachowania ma kluczowe znaczenie – im lepszy, tym wyższa cena. Nawet rzadkie okazy mogą okazać się bezwartościowe, jeśli ich stan nie spełnia oczekiwań kolekcjonerów. Co jeszcze warto wiedzieć?

Monety z PRL są cenne, ale nie wszystkie

Monety oraz banknoty z PRL zyskują na wartości, zwłaszcza jeśli są rzadkie. Kolekcjonerzy chętnie płacą za unikalne wersje, nietypowe błędy w wybiciu, czy nietypowe serie i roczniki. Na rynku aukcyjnym można znaleźć wiele ofert sprzedaży, ale szczególnie dwie monety wywołują prawdziwe emocje.

Kolekcjonerzy zdają sobie sprawę, że monety z PRL w dobrym stanie są trudne do zdobycia, co sprawia, że ich wartość rośnie. Dziesięciogroszówka z 1973 roku bez znaku mennicy oraz złotówka z 1957 roku w menniczym stanie zachowania są jednymi z najcenniejszych. Jak wynika z informacji, 10 groszy z PRL zostało sprzedane za aż 33 tysiące złotych na aukcji w maju 2023 roku. Natomiast 1 zł z 1957 roku może przynieść kilka tysięcy złotych. To jednak nie jedyne monety z PRL, które mogą przynieść niemałą fortunę.

W gronie poszukiwanych przez kolekcjonerów monet z PRL znajduje się także kultowa piątka z wizerunkiem Rybaka z 1958 roku oraz monety okolicznościowe z 1985 roku o nominałach 1000 zł, 2000 zł i 10 tysięcy złotych z lustrzanym wizerunkiem Jana Pawła II. Każda z tych monet może być kluczem do nieoczekiwanej fortuny na rynku kolekcjonerskim.

To też może cię zainteresować: Starsza pani opiekuje się swoim synem, ale prawie nie ma pieniędzy. "Z głodu, proszę pana… z głodu"

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Wiadomo, jaką emeryturę otrzymuje Lech Wałęsa. Ta kwota może zaskoczyć niejedną osobę