Osoby emerytowane otrzymają od ZUS specjalne pisma zawierające informacje dotyczące wysokości ich 14. emerytury. Co istotne, seniorzy otrzymają środki finansowe wcześniej, dlatego ważne jest dokładne przeczytanie zawartości listu, aby sprawdzić, jak duża kwota została wprowadzona na konto.

ZUS rozpoczął wysyłkę listów do seniorów dotyczących 14. emerytury. Środki z tej emerytury są wypłacane przez ZUS w kilku transzach, razem z regularnymi emeryturami, w dniach 5, 6, 10, 15, 20 i 25 września. Ta dodatkowa emerytura stanowi istotne wsparcie dla wielu seniorów, szczególnie w obliczu rosnących cen w sklepach i leków w aptekach. Warto zaznaczyć, że poza pieniędzmi, ważna jest również treść specjalnego listu wysyłanego przez ZUS, dlatego warto go dokładnie przeczytać.

Pierwsze otrzymasz pieniądze, a później specjalne pismo od ZUS.
Pełną kwotę 14. emerytury, wynoszącą 2 650 zł brutto, otrzymają tylko ci emeryci, których świadczenie emerytalne nie przekracza 2 900 zł brutto. Osoby z wyższymi emeryturami dostaną pomniejszoną kwotę, zgodnie z zasadą wypłaty złotówki za złotówkę. Minimalna wypłacana kwota 14. emerytury wynosi 50 zł, więc nie wszyscy emeryci otrzymają to dodatkowe świadczenie od ZUS.
Podczas jesiennej wysyłki ZUS wyśle listy informujące o przyznaniu 14. emerytury. Te pisma trafią do seniorów po wypłatach środków, dlatego tak ważne jest dokładne sprawdzenie zawartości listu od ZUS wraz ze stanem konta. Być może kwota w liście nie będzie się zgadzać z tym, co jest widoczne na koncie. W takiej sytuacji konieczne jest podjęcie odpowiednich kroków, a terminy są ściśle określone.

Jeśli kwota 14. emerytury, którą otrzymałeś od ZUS, nie zgadza się z treścią listu, najlepiej jest od razu udać się do najbliższego biura ZUS. Tam urzędnicy będą mogli wyjaśnić wszelkie wątpliwości. Jeśli to nie wystarczy, istnieje możliwość odwołania się od tej decyzji i skierowania sprawy do sądu pracy.
Należy pamiętać, że ważne jest, aby nie zwlekać z podjęciem działań. Masz tylko 30 dni od momentu otrzymania listu od ZUS, aby złożyć ewentualne odwołanie lub skonsultować się z urzędnikami.


To też może cię zainteresować:
O "Wiadomościach" TVP znów zrobiło się głośno. Czegoś takiego do tej pory nie widzieliśmy. Internauci bezlitośnie drwią z wpadki

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Związek Antoniny Turnau i Marka Kondrata od początku budził emocje. To nie jedyna taka relacja w rodzinie Turnau

O tym się mówi:Plotki o nieślubnym dziecku królowej Elżbiety II nie cichną od lat. Oliwy do ognia dolały słowa księcia Filipa