Jak informuje portal "Super Express", udało się rozdzielić Annie i Isse, bliźniaczki syjamskie, które urodziły sie połączone klatkami piersiowymi i miednicami. Lekarze nie mają wątpliwości, że rozdzielenie sióstr to prawdziwy cud. Dziewczynki musiały przejść szereg zabiegów.

Statystyki są nieubłagane

Statystyki dotyczące bliźniąt syjamskich są nieubłagane. Tego rodzaju urodzenia zdarzają się raz na 60-190 mln ciąż. Tylko 7,5 proc. bliźniąt syjamskich dożywa porodu. Aż 40 proc. przypadków kończy się śmiercią już w trakcie pierwszej operacji rozdzielenia. Smutne statystyki nie dotyczą Annie i Issie Bateson.

Bliźniaczki syjamskie przyszły na świat w marcu ubiegłego roku. Dziewczynki były zrośnięte klatkami piersiowymi i miednicami. Aby możliwe było ich rozdzielenie, potrzeba było aż 20 operacji, które trwały po wiele godzin.

Lekarze podkreślali, że pomocne w przypadku dziewczynek okazało się to, że obie miały sprawnie działające serduszka, które nie były w żaden sposób ze sobą połączone. Dziewczynki miały wspólną wątrobę, choć jest to narząd obdarzony zdolnościami do regeneracji, co pozwlało na jego rozdzielenie.

Nieco większy problem stanowiły połączone jelita i pęcherz, jednak i z tym lekarzom udało się uporać.

To prawdziwy cud

Ostatnią operację dziewczynki przeszły w wieku 7 miesięcy. Zabieg trwał 18 godzin. Dziewczynki są w pełni rozdzielone, choć każda z nich nie ma jednej dolnej kończyny. Bliźniaczkom nie przeszkadza to jednak w poznawaniu świata, raczkowaniu i czołganiu się.

"Przed nami wiele niewiadomych, ale na razie wciąż cieszymy się, że dziewczynki żyją. Dzielnie przeżyły poród i operację" - powiedziała mama dziewczynek w rozmowie z "Daily Mail".

Miejmy nadzieję, że najgorsze jest już za dziewczynkami.

To też może cię zainteresować: Część Polaków może liczyć na spory zwrot gotówki z ZUS. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Z życia wzięte: Wyjechałam do Włoch w poszukiwaniu dobrze płatnej pracy. Opiekując się starszym mężczyzną zrozumiałam, co naprawdę w życiu się liczy

O tym się mówi: Niebawem wprowadzone zostaną limity gotówkowe. Obejmą one nas wszystkich. Co wiadomo na ten temat