Jak przypomina portal "O2", jednym z dań, które kojarzy nam się z Wielkanocą, jest żurek. Jest to danie sycące i niezwykle odżywczy, a do tego smaczne, nie może więc dziwić fakt, że potrawa ta ma wielu zwolenników. Warto wiedzieć, czego nigdy nie powinniśmy dodawać do żurku, aby nie zepsuć jego smaku i przy okazji nie zaszkodzić naszemu zdrowiu.

Sól tak, ale w niewielkich ilościach

Jak wszystko, tak i sól w niewielkich ilościach nie tylko poprawia smak dań, ale i nie szkodzi. Sytuacja zmienia się w momencie, kiedy przekraczamy zalecaną dzienną dawkę, wówczas staje się "białą śmiercią". Nadmiar w codziennej diecie doprowadza do rozwoju takich chorób jak nadciśnienie, miażdżyca, zawał serca, udar mózgu. Sprzyja również powstawaniu raka żołądka.

Warto unikać dodawania soli do żurku, nie tylko w trosce o nasze zdrowie, ale także, aby zachować jego wyjątkowy smak.

Żurek/YouTube @Talerz Pokus
Żurek/YouTube @Talerz Pokus
Żurek/YouTube @Talerz Pokus

Nie ilość, a jakość

Trudno wyobrazić sobie żurek bez jajek i kiełbasy. Wybierając tę ostatnią, warto zwrócić uwagę na jej skład. Niska cena idzie zwykle w parze ze słabą jakością produktu. Dlatego tak ważne jest, żeby przed zakupem kiełbasy dokładnie przeanalizować jej skład. Unikajmy zakupu tych kiełbas bez dodatku glutaminianu monosodowego i azotanu sodu.

Wybierajmy te produkty, które mają krótką listę składników, bez sztucznych aromatów, konserwantów, wypychaczy i soli. Warto stawiać na kiełbasy drobiowe, które są znacznie zdrowsze niż te z czerwonego mięsa.

Żurek/YouTube @Tomek Lach
Żurek/YouTube @Tomek Lach
Żurek/YouTube @Tomek Lach

Z tego zrezygnuj

Warto zrezygnować też z dodawania do żurku kostek rosołowych. W ich składzie znajdziemy dużą ilość soli, tłuszczów trans, sztucznych poprawiaczy smaku, a także wspominany już glutaminan sodu.

Z kostek rosołowych warto zrezygnować nie tylko przygotowując żurek, ale i wszystkie inne potrawy.

A wy, macie swój sprawdzony przepis na wielkanocy żur? A może na waszych wielkanocnych stołach króluje inna potrawa?

To też może cię zainteresować: Adam Niedzielski stawia sprawę jasno. Eksperyment medyczny w krakowskim szpitalu powinien zostać jak najszybciej zakończony

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: To jeden z częściej popełnianych grzechów. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że go popełniają. O czym mowa

O tym się mówi: Adam Małysz złożył deklarację w sprawie Dawida Kubackiego. Czego dokładnie dotyczyła