Od zmian klimatu po zanieczyszczenie powietrza i wody, wpływ naszej cywilizacji na planetę jest ogromny. Z tego powodu coraz więcej ludzi poszukuje sposobów na zmniejszenie negatywnego wpływu, jaki wywieramy na środowisko, nawet po śmierci. Jednym z pomysłów, który zyskał ostatnio na popularności, jest nowa metoda pochówku zwana "resomacją" lub "alkalizacją".

Tradycyjnie, pochówek polega na umieszczeniu zwłok w trumnie, która jest następnie grzebana w ziemi. W przypadku kremacji, ciało jest spalane, a prochy są zwykle przechowywane w urnie lub rozsypane na ziemi. Oba te sposoby pochówku mają negatywny wpływ na środowisko - pochówki w trumnach wymagają dużej ilości drewna i zajmują miejsce na cmentarzach, podczas gdy kremacja wydziela wiele gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń.

Resomacja, znana również jako "alkalizacja", to nowy sposób pochówku, który ma na celu zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko. W przeciwieństwie do kremacji, resomacja polega na rozpuszczeniu ciała w specjalnym roztworze alkalicznym. Proces ten jest wykonywany w specjalnych maszynach, które wykorzystują wysoką temperaturę i ciśnienie, aby przyspieszyć rozkład ciała.

Proces resomacji trwa zwykle od kilku do kilkunastu godzin i wymaga stosunkowo mało energii. W przeciwieństwie do kremacji, resomacja nie wydziela zanieczyszczeń ani gazów cieplarnianych. Ponadto, pochowany w ten sposób pozwala na uzyskanie znacznie mniejszej ilości odpadów, gdyż proces ten pozostawia jedynie kości, które można zmielić na proch i zwrócić rodzinie.

Pomysł resomacji nie jest jednak pozbawiony kontrowersji. Niektórzy uważają, że jest to nieodpowiednie traktowanie ciała zmarłego, podczas gdy inni uważają, że proces ten jest etycznie neutralny. W niektórych krajach resomacja jest już legalna i dostępna dla osób, które zdecydują się na taki sposób pochówku.

Podsumowując, resomacja to nowa metoda pochówku, która ma na celu zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko. W przeciwieństwie do tradycyjnego pochówku w trumnie i kremacji, proces resomacji jest bardziej przyjazny dla środowiska, ponieważ nie wydziela zanieczyszczeń ani gazów cieplarnianych i pozostawia minimalną ilość odpadów. Mimo to, decyzja o wyborze sposobu pochówku jest indywidualna i zależy od preferencji kulturowych i religijnych, a także osobistych przekonań. Niemniej jednak, resomacja jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem dla osób, które chcą pochować swoich bliskich w sposób bardziej przyjazny dla środowiska.

To też może cię zainteresować: Prezydent Andrzej Duda zaliczył sporą wpadkę w trakcie oficjalnego przemówienia. Te słowa usłyszeli wszyscy

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Znów jest głośno o rzekomym romansie księcia Williama. Czy następca tronu ma nieślubne dziecko

O tym się mówi: Sytuacja seniorów jest skrajnie trudna. Wielu przyszłych emerytów nie może nawet marzyć o zakończeniu aktywności zawodowej