Jak przypomina portal "Interia", msza święta jest niezwykle ważnym dla katolików obrzędem, a uczestnictwo w nim jest obowiązkiem. Okazuje się, że nawet najzagorzalszym wiernym zdarza się popełniać błędy w czasie Eucharystii. Wśród nich wymienić można choćby niepoprawnie wykonywane gesty. Jakie jeszcze błędy popełniamy?

Błędy popełniane w czasie mszy świętych

O tym, jak ważny jest udział w Eucharystii, świadczy fakt, że pierwsze z pięciu przykazań kościelnych nakazuje uczestnictwo we mszy świętej w niedziele oraz święta nakazane. Dlatego osoby wierzące starają się co niedzielę pojawiać się w kościele. Co ważne, nie wystarczy tylko przyjść na nabożeństwo. Niezbędne jest także aktywne uczestnictwo w obrzędach.

Do najczęściej popełnianych przez wiernych błędów należy wstawanie, siadanie lub klęczenie w nieodpowiednich momentach mszy świętej. Ważny jest nie tylko moment, ale sposób, w jaki wykonanym te gesty. Przy klękaniu, należy pamiętać, że trzeba uklęknąć na dwa kolana. Nie należy przyklękać na jedno kolano ani opierać się na piętach.

Za błąd uznać należy także przedwczesne klękanie. Przy pieśni "Baranku Boży" należy poczekać, aż wybrzmi dźwięk dzwonka, który jest sygnałem dla wiernych, aby uklęknąć.

Msza/YouTube @Prowincja krakowskich franciszkanów
Msza/YouTube @Prowincja krakowskich franciszkanów
Msza/YouTube @Prowincja krakowskich franciszkanów

Częstym błędem jest również wykonywanie znaku krzyża w sposób niedbały. Kapłani podkreślają, że jest to gest, który skierowany jest bezpośrednio do Boga i nie należy wykonywać go w sposób lekceważący. Przeżegnanie się powinno być wyraźne, a nie przypominać zygzak.

To też jest błędem

W trakcie przekazywania sobie znaku pokoju wierni powinniśmy skupić się na osobach znajdujących się w naszym bezpośrednim sąsiedztwie. Nie powinno wychodzić się z ławki i chodzić po kościele. W ten sposób nie zakłócimy porządku mszy i nie zrobimy niepotrzebnego zamieszania.

Wielu wiernych schyla głowę, kiedy kapłan podnosi do góry kielich i hostię. To błąd. W tym momencie oczy wiernych powinny być zwrócone na wykonywany przez kapłana gest. Nie należy też uderzać się wówczas w pierś - gest ten przypisany jest spowiedzi powszechnej.

Msza/Youtube @CCTNtv
Msza/Youtube @CCTNtv
Msza/Youtube @CCTNtv

Popełniacie tego rodzaju błędy?

To też może cię zainteresować: Karol Strasburger zdobył się na wyjątkową szczerość dotyczącą swojego małżeństwa. "Zastanawiałem się, czy nie ma w tym nic sfałszowanego"

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Z życia wzięte. Moja synowa każe synowi szorować toaletę. To skandal

O tym się mówi: Policja alarmuje. Oszuści coraz częściej pukają do naszych drzwi. Jak uniknąć zagrożenia