Jak przypomina portal "O2", w czwartek 5 stycznia odbył się pogrzeb emerytowanego papieża Benedykta XVI. Msza święta rozpoczęła się o 9:30 na Placu św. Piotra. Przewodniczył jej papież Franciszek. W uroczystościach żałobnych brało udział wielu przywódców, choć tylko Niemcy i Włochy miały prawo do wysłania oficjalnej delegacji. Nie zabrakło też prezydenta Andrzeja Dudy, który jako jedyny zdobył się wobec zmarłego na taki gest!

Świat żegna emerytowanego papieża Benedykta XVI

Emerytowany papież Benedykt XVI zmarł w sobotę 31 grudnia 2022 roku, w wieku 95 lat. Pierwsze informacje o pogarszającym się stanie byłego biskupa Rzymu pojawiły się kilka dni wcześniej. 28 grudnia w czasie Audiencji Generalnej urzędujący papież Franciszek wezwał wiernych do modlitwy za swojego "bardzo chorego" poprzednika.

Pogrzeb papieża Benedykta XVI odbył się 5 stycznia. Uroczystości żałobne rozpoczęły się mszą świętą, której przewodniczył Franciszek. Zgodnie z życzeniem zmarłego, aby jego pogrzeb było możliwie jak najbardziej skromny, zdecydowano, że tylko dwa kraje będą mogły wysłać na uroczystości pogrzebowe oficjalną delegację.

Wśród wyróżnionych znalazły się delegacje Włoch, a także Niemiec, skąd pochodził zmarły kardynał Joseph Ratzinger. Nieoficjalnie pojawili się na pogrzebie przedstawiciele wielu krajów, w tym reprezentujący Polskę prezydent Andrzej Duda.

Pogrzeb Benedykta XVI/YouTube @Wirtualna Polska
Pogrzeb Benedykta XVI/YouTube @Wirtualna Polska
Pogrzeb Benedykta XVI/YouTube @Wirtualna Polska

Tylko polski prezydent zdecydował się na taki gest

Wśród przywódców przechodzących przed trumną papieża Benedykta XVI, tylko polski prezydent zdecydował się przyklęknąć. Taką informację przekazał za pośrednictwem mediów społecznościowych Eryk Mistewicz, prezes Instytutu Nowych Mediów.

Zdjęcie klękającego przed trumną Benedykta XVI prezydenta Andrzeja Dudy znalazło się także na oficjalnej stronie głowy państwa.

Co sądzicie o geście prezydenta Andrzeja Dudy?

To też może cię zainteresować: Zagadkowy moment w czasie ostatniego pożegnania papieża Benedykta XVI. Nad głowami żałobników pojawiły się czarne ptaki. Uwagę wszystkich przykuł też krzyż

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Zaskakujące oświadczenie księcia Harry'ego. Zdradził, czego oczekuje od króla Karola III i księcia Williama

O tym się mówi: Filip Chajzer niespodziewanie zniknął w trakcie programu "Dzień dobry TVN". Dziennikarz ma poważne problemy. Konieczna okazała się interwencja lekarzy