Ksiądz Piotr Jarosiewicz jest jednym z popularnych duchownych, który za pośrednictwem mediów społecznościowych odpowiada na różne pytania i wątpliwości osób wierzących. W jednym z ostatnich nagrań odniósł się do bardzo aktualnego zagadnienia, jakim są wizyty duszpasterskie zwane popularnie kolędą. Odpowiedział w nim na pytanie dotyczące świec, jakie powinny się wówczas znaleźć na stole.

Duchowny o świecach w czasie kolędy

O tym, jak powinniśmy się przygotować na coroczną kolędę, co roku przypominają księża w trakcie ogłoszeń parafialnych, które poprzedzają wizyty duszpasterskie. Należy pamiętać o białym obrusie, którym przykryjemy stół. Nie może na nim zabraknąć też krzyża, Pisma Świętego, kropidło i woda święcona.

Jeden z internautów miał wątpliwości dotyczące świec, jakie powinny pojawić się na stole przygotowanym do wizyty księdza. Postanowił się nimi podzielić z ks. Piotrem Jarosiewiczem. Pytanie internauty dotyczyło tego, czy powinny to być "świece gromniczne/święcone", czy też dopuszczalne są zwykłe świecie.

"Najlepiej byłoby, jakbyśmy zapalali gromniczne, ale jeśli nie ma, to możemy każde świece postawić" - odpowiedział duchowny.

@ks.piotrjarosiewicz

Odpowiadanie użytkownikowi @sunday666v

♬ kiss the rain - yiruma

Pod postem zaroiło się od komentarzy, w których obserwatorzy duchownego dzielili się swoimi spostrzeżeniami i zwyczajami. Wielu z nich nie kryło zaskoczenia faktem, że powinno palić się gromnice. Byli przekonani, że te zapala się jedynie w momencie, kiedy ktoś umiera. Większość komentujących przyznała, że w czasie kolędy zapala zwykłe białe świece.

Ten błąd popełnia wielu z nas

Okazuje się, że problemów dotyczących świec w czasie kolędy, jest znacznie więcej. Wielu z nas popełnia błąd polegający na tym, że zapalamy je, jeszcze przed przyjściem duchownego. Okazuje się, że powinny one zostać zapalone tuż przed tym, jak kapłan rozpocznie modlitwę.

Kolęda/YouTube @tvimprium
Kolęda/YouTube @tvimprium
Kolęda/YouTube @tvimprium

Wiedzieliście o tym?

To też może cię zainteresować: Zaskakujące doniesienia na temat Zenka Martyniuka. W Zakopanem był pod szczególną ochroną. O co chodzi

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Kilka skutecznych sposobów, żeby orchidea kwitła przez cały rok

O tym się mówi: Wierni mogą oddać hołd papieżowi Benedyktowi XVI. Pojawiło się nagranie z klasztoru, gdzie spoczywało jego ciało