Nie ma radości w oglądaniu każdego dnia tysięcy ludzi, wśród których nie ma ani jednego znajomego. Osobie starszej najciężej jest to przetrwać, albowiem w przyzwoitym wieku niewiele osób jest w stanie nawiązać nowe znajomości.

Czuć się samotnie

„Mam 67 lat, mieszkam sama. Mąż już dawno odszedł. Do tej pory pracuję, bo to jedyne zajęcie, które ratuje mnie od nudy. W minionych latach żyłam jak robot, nic mi się nie podoba.

„Nie mam żadnego hobby i nie szukam go, możliwie jestem już zbyt stara. Zaproponowałam swojemu synowi i jego rodzinie, aby zamieszkali u mnie, ale synowa była temu przeciwna. Najwyraźniej nie chce mieszkać pod jednym dachem z czyjąś starą matką.”

„Sama chciałabym zamieszkać z córką, ale oni mają własną rodzinę i też nie chcą staruszki. Chociaż często ich odwiedzam i zawsze są szczęśliwi, nie proponują wspólnego życia. Będą ze mną pić herbatę, karmić i słuchać. Im częściej ich odwiedzam, tym mniej chcę wracać do domu. Tymczasem muszę…”

Dagmara zastanawia się, jak powinna się zachować w takiej sytuacji. W końcu to nie jest normalne, że życie, nawet w przyzwoitym wieku, całkowicie przestało się podobać.

W tej historii jedyną dobrą rzeczą jest to, że sama kobieta pomyślała o nieprawidłowości sytuacji i rozpoczęła szukanie metod, aby wszystko naprawić. W tym przypadku de facto ma szansę.

Odkryj w sobie nowe talenty

„Brak hobby, a co gorsza, brak chęci do ich znalezienia, może być objawem depresji. Dlatego nie byłoby zbyteczne, aby Dagmara konsultowała się z neurologiem, psychologiem lub psychoterapeutą ”.

Specjalista jest przekonany, że we współczesnym świecie 67-latek nie powinien czuć się staro. I w tej okoliczności problem nie polega na tym, że dzieci nie chcą zabrać do siebie staruszka. Raczej dorośli potomkowie po prostu doceniają przestrzeń osobistą, w której stworzyli potrzebny im komfort.

„Dagmara powinna zostawić fantazję, że najlepiej będzie dla niej mieszkać z dziećmi. W końcu ma inny sposób - sama wypełnić swoje życie. Wystarczy przyjrzeć się bliżej i dojrzeć, co ciekawego ją otacza. Możesz odwiedzić eventy i imprezy, które odbywają się w pobliżu, obejrzeć miejsca, do których nie mogłaś wcześniej dotrzeć. Potrzebujesz nowego doświadczenia społecznego ”.

Dziś perspektywy osoby w każdym wieku stały się znacząco szersze i głupio jest z nich nie korzystać. Ktoś wychodzi za mąż, mając już dorosłe wnuki, a ktoś po przejściu na emeryturę znajduje nowe hobby.

Jednocześnie na młodszym pokoleniu spoczywa duża odpowiedzialność. W końcu w mocy dzieci i wnuków jest zrobienie wszystkiego, co nieodzowne, aby ich ukochana osoba nie straciła ciekawości życia nawet na starość.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Joanna Kurska została wezwana na dywanik. Czy to koniec jej przygody z "Pytaniem na śniadanie". Wszystko przez nową pracę Jacka Kurskiego

O tym się mówi: Agata Kornhauser-Duda wprowdziła nową tradycję świąteczną. Dzieje się to co rok