Dziennikarze często pukają do drzwi domu nad brzegiem Bajkału. Pani Lyubov mieszka na farmie Khala. Kobieta ma 80 lat. Jeździła na łyżwach przez większość swojego życia, co nie umknęło uwadze zagranicznych mediów.

Niezwykła sprawność pozostała po życiu w trudnych warunkach

źródło: YouTube/Gleb Gros

W pobliżu nie było transportu publicznego. Jako dziecko Lyuba musiała iść do szkoły cztery kilometry. Pierwsze łyżwy wykonał dla niej ojciec.

Od 1945 roku Lyubow ślizga się po lodzie Bajkału na wciąż silnych „Norwegach”. Ma też nowoczesne łyżwy - prezent od rosyjskiego łyżwiarza figurowego, mistrza olimpijskiego Jewgienija Pluszczenko. „Jeździłabym na nich, ale nie mogę”, mówi pani Lyubow, wyjaśniając, że w filcowych butach jest cieplej.

Kobieta sama radzi sobie z gospodarstwem domowym: rąbie drewno, karmi zwierzęta, nosi wodę bezpośrednio z jeziora Bajkał. Przyjaciele pomogli wyciąć dziurę. Ale dziura, aby nie zamarzła, musi być codziennie dziurkowana.


źródło: YouTube/ Sasha Skating Channel

Mimo trudności dzielna i zapracowana seniorka nie chce opuszczać tego miejsca. Wciąż odpowiada na pytania dziennikarzy: „Dla mnie Bajkał jest wszystkim: pięknem, wodą… To perła całej Rosji, całej ludzkości - dziewicza przyroda” - uważa zauroczona swoim miejscem zamieszkania.

W maju 2023 roku Lyubov kończy 82 lata. Jest pełna energii, zawsze chętnie wita gości i demonstruje swoje umiejętności łyżwiarskie. Emerytka słynie z przecinania niekończących się lodowych połaci jeziora Bajkał bezpośrednio na... filcowych butach, do których przymocowane są zwykłe ostrza.


źródło: YouTube/Gleb Gros

Co o tym sądzicie? Czy prawdą jest to, że trudne czasy kształtują dobrych i silnych ludzi?

Nie przegap tego, co opisaliśmy ostatnio: Wizje Nostradamusa na 2023 rok budzą obawy. Z czym przyjdzie nam się mierzyć w kolejnych dwunastu miesiącach

O tym się mówi, nie przeocz: Niebawem ruszy nabór wniosków. Można zyskać nawet 1500 zł. Kto może ubiegać się o dodatek