Grudnik, jest jedną z najpopularniejszych roślin, którą znajdziemy w wielu domach. Kaktus bożonarodzeniowy zakwita zwykle w okolicach listopada i grudnia, zachwycając delikatnymi kwiatami, które mogą przybrać barwę od białej, przez różową do czerwonej. Niestety obfite kwitnienie z czasem może słabnąć i roślina wypuszcza pojedyncze pąki. Jak sprawić, żeby grudnik zakwitał często i obficie?

Właściwa opieka, to klucz do sukcesu

Jak każda roślina, tak i grudnik ma konkretne wymagania, których spełnienie pozwoli poprawić jego kondycję, co sprzyjać będzie kwitnieniu. Należy pamiętać o okresie spoczynku. Powinien on przypadać na jeden do półtora miesiąca przed kwitnieniem (najlepiej od połowy września do listopada).

Okres spoczynku powinien przebiegać w odpowiednich warunkach. Nie należy w tym czasie nawozić rośliny i koniecznie trzeba ograniczyć podlewanie. Potrzebuje też znacznie niższej niż zwykle temperatury. W nocy powinna wynosić od 8 do 10 stopni Celsjusza. Należy jej jednak zapwnić dostęp do światła słonecznego.

Grudnik/YouTube @Zielone pogotowie
Grudnik/YouTube @Zielone pogotowie
Grudnik/YouTube @Zielone pogotowie

Kiedy zobaczymy, że grudnik zawiązał gałązki z pąkami, możemy ją wnieść do pomieszczenia, w którym będzie stać. Kiedy roślina kwitnie, nie należy jej przesuwać i przestawiać, bo wtedy zgubi kwiaty. Dobrze będzie czuła się na parapecie o ekspozycji wschodniej lub zachodniej. W okresie kwitnięcia powinna znajdować się w temperaturze do 20 stopni Celsjusza.

Odżywienie

Kiedy roślina pączkuje, należy zadbać o jej odpowiednie odżywienie. Warto nawozić ją produktami z dużą zawartością potasu i fosforu. Podlewamy regularni i umiarkowanie. Po pierwszej fali kwitnienia, znów powinniśmy dać roślinie nieco odpocząć, zaprzestając podlewania i nawożenia. Tym razem odpoczynek powinien wynosić od 2 do 3 tygodnie.

Po tym czasie, roślina znów powinna zacząć zawiązywać pąki. Grudnik ma około 5 fal kwitnienia i przy każdej kolejnej, powinniśmy powtarzać dokładnie te same kroki.

grudnik, screen Youtube @Marina Zukova
grudnik, screen Youtube @Marina Zukova
Grudnik, screen Youtube @Marina Zukova

A wy, jakie maie patenty na to, aby grudnik obficie kwitł?

To też może cię zainteresować: Ojciec Agaty Kornhauser-Dudy ma spory dorobek. Nie wszyscy wiedzą, kim jest teść prezydenta Andrzeja Dudy

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach:Bogumiła Wander mocno zmieniła się z biegiem lat. Jak teraz wygląda gwiazda TVP

O tym się mówi: Paweł Kukiz komentuje sprawę apostazji Dawida Podsiadło. Padły mocne słowa