Sześćdziesięcioletnia kobieta zachorowała. Zabrakło jej chleba. Chciała poprosić sąsiada, żeby poszedł do sklepu, ale zmieniła zdanie. Zjadła zupę bez chleba. I nic: ciało nie „narzekało”. Jednak najważniejsze jest to, że nie prosiła nikogo o pomoc.

Czy unikanie proszenia o pomoc jest słuszne?

Była już w podobnej sytuacji. Nie miała mleka i nie mogła wychodzić z domu. Sąsiad zgodził się pomóc. I przyniósł mleko dopiero następnego dnia. Nie mógł zrobić tego wcześniej. Choć schorowana staruszka czekała i martwiła się, w końcu z łatwością poradziła sobie bez mleka.

Uważa, że ​​nie należy naruszać zasady niezależności: nigdy nikogo o nic nie prosić. Żyje się łatwiej, a nawet, o dziwo, ciekawiej. Zrozumiała to jako dziecko, kiedy skopiowała pracę kontrolną od koleżanki. Wszystko wyszło na jaw, a ona nauczyła się, że sama powinna polegać na sobie.

Kobieta zaczęła rozwijać w sobie tę zasadę niezależności. Trzeba prosić tylko w ostateczności, kiedy nie ma innego wyjścia.

Na przykład nie pożyczaj od nikogo pieniędzy. Zapytasz znajomego, da pożyczkę, ale nie wiadomo, jakie będą z tego konsekwencje. Może z tego powodu pokłócić się z żoną, albo zabraknie nam funduszy na oddanie długu?

Nie należy też prosić dorosłych dzieci. Również tylko w ostateczności. Jeśli to naprawdę straszna sytuacja bez wyjścia. I tak - połóż się, wstań i ugotuj ten sam makaron i jedz z olejem słonecznikowym. Ale nie proś: będziesz spać spokojnie. Wtedy poczujesz się lepiej - i wszystko się ułoży. Lepiej nikogo nie stresować.

Gdy najbliższa rodzina pojedzie na wakacje i nie zaprosi cię na wyprawę, nie wpraszaj się i broń Boże, nie użalaj się nad sobą. To bardzo ważne: po prostu nie użalaj się nad sobą! W głowie pojawi się nienormalna myśl: wychowałam dzieci, ale nie ma do kogo iść po mleko - to wszystko.

Każde rozpamiętywanie tego, co dla kogoś zrobiliśmy lub poświęciliśmy, może tylko bardziej zatruć nasze wnętrze!

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Woda zbierająca się na oknach w okresie jesienno-zimowym nie będzie już utrapieniem. Jak skutecznie pozbyć się tego problemu

O tym się mówi: Są oficjalne informacje po pilnym posiedzeniu BBN. Podjęto działania, by podwyższyć gotowość bojową