Jak podaje portal "VOX FM", europejscy meteorolodzy przygotowali modele synoptyczne, które pozwalają wysnuć wstępne przypuszczenia na temat tego, jaka będzie nadchodząca zima. Nie da się ukryć, że wielu z nas nie tęskni w tym sezonie do śnieżnej i mroźnej zimy, co związane jest przede wszystkim z kwestiami wysokich cen energii. Czy czeka nas ciepła zima w sezonie 2022/23?

Jakie prognozy długoterminowe na nadchodzącą zimę?

Z najnowszych modeli synoptycznych wynika, że zima w tym roku ma być raczej ciepła z niewielką ilością śniegu. Niestety w połowie stycznia 2023 roku może nam przyjść mierzyć się z wyjątkowo siarczystymi mrozami. Takie prognozy przedstawili między innymi niemieccy synoptycy.

Śnieg/YouTube @Landscape Photo Survival
Śnieg/YouTube @Landscape Photo Survival
Śnieg/YouTube @Landscape Photo Survival

W eksperymentalnej prognozie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, synoptycy wskazują, że temperatura w grudniu 2022 roku, ma mieścić się w zakresie normy wieloletniej (z lat 1991-2020). Opady mają mieścić się w normie dla południowo-wschodniej i północnej części kraju. Na pozostałym obszarze ma być wyższa.

IMGW zapowiada, że w styczniu 2023 roku należy spodziewać się, że średnia temperatura będzie wyższa od normy wieloletniej. Wyjątek będzie stanowiła północna część kraju, gdzie temperatura ma być w normie. Opady mają mieścić się w normie na obszarze całej Polski.

Na południowym-wschodzie luty 2023 roku ma przynieść średnią temperaturę powyżej normy wieloletniej. Na pozostałym obszarze średnie wartości temperatur mają mieścić się w normie. Podobnie ma być z opadami, które powyżej normy mają być jedynie na północy.

Opady śniegu/YouTube @Radio Radomsko.pl
Opady śniegu/YouTube @Radio Radomsko.pl
Opady śniegu/YouTube @Radio Radomsko.pl

Warto pamiętać, że prognozy długoterminowe obarczone są dużym ryzykiem. Jest zbyt wiele zmiennych, które mogą wpłynąć na zmianę modeli. Należy też podkreślić, że temperatura powyżej średniej nie oznacza, że nie będzie dni mroźnych.

Na jaką zimę wy liczycie? Łagodną, czy srogą?

To też może cię zainteresować: Stylista zabrał głos w sprawie stylu pierwszej damy. Jego zdaniem Agata Kornhauser-Duda powinna to jak najszybciej zmienić. Co dokładnie

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Odejście Krzysztofa Pachuckiego było dla wszystkich ogromnym zaskoczeniem. Co dziś dzieje się z jego żoną Bogusią

O tym się mówi: Niepokojące doniesienia na temat Elżbiety Dmoch obiegł media. Wokalistka zespołu 2 plus 1 trafiła do szpitala. Jaki jest jej stan