Jak wskazuje portal "Interia", okres jesienno-zimowy jest czasem, kiedy szczególnie mocno doskwiera nam problem z nadmiarem wilgoci. Niestety może ona doprowadzić do rozwinięcia się pleśni, której zarodniki unoszące się w powietrzu, mają wyjątkowo zgubny wpływ na nasze zdrowie. Z pomocą mogą przyjść nam rośliny. Wiele z nich wykazuje się zdolnością pochłaniania nie tylko wilgoci, ale także szkodliwych substancji z powietrza.

Rośliny pomogą uporać się z wilgocią

Na rynku dostępne są specjalne urządzenia i środki, które pozwalają pochłonąć nadmiar wilgoci z powietrza. Ich dobrym uzupełnieniem mogą okazać się rośliny. Warto pamiętać, że rośliny pobierają wodę nie tylko z podłoża, ale także z powietrza za pośrednictwem liści. Część gatunkow ma również zdolność oczyszczania powietrza z substancji szkodliwych.

Bluszcz pospolity

Jedną z takich roślin jest bluszcz pospolity. Nie tylko pozwala pozbyć się nadmiaru wilgoci, ale także oczyszcza powietrze z formaldehydu, benzenu, ksylenu, toluenu i trójchloroetylenu. Zaletą bluszcza jest to, że dobrze znosi stanowiska zacienione, co pozwala go trzymać nawet w łazience!

Choć roślina ta jest łatwa w uprawie, warto pamiętać, że bluszcz pospolity jest trujący. Dlatego też, należy go trzymać z dala od dzieci i zwierząt domowych.

Bluszcz/YouTube @Make your life greener
Bluszcz/YouTube @Make your life greener
Bluszcz/YouTube @Make your life greener

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat jest rośliną, która nie tylko pięknie wygląda, ale także sprawdza się, jako domowy oczyszczacz powietrza i pochłaniacz wilgoci. Do tego, pochłania on zarodniki pleśni. Trujące właściwości kwiatu sprawiają, że i jego należy trzymać z dala od dzieci i zwierząt.

Przypisuje mu się również zdolność do pochłaniania promieniowania z urządzeń takich, jak komupter i telewizor. Dlatego warto mieć tę roślnę w domu.

Skrzydłokwiat/YouTube @ogród na co dzień
Skrzydłokwiat/YouTube @ogród na co dzień
Skrzydłokwiat/YouTube @ogród na co dzień

Zielistka Sternberga

Przed laty roślina ta znajdowała się praktycznie na każdym parapecie. Wybierano ją ze względu na niezwykłą łatwość w uprawie i fakt, że nie stanowi zagrożenia dla dzieci i zwierząt. Teraz zielistka znów wraca do łask, co zawdzięcza swoim właściwościom.

Roślina pochłania wilgoć, a także oczyszcza powietrze z benzenu, toluenu i tlenku węgla. Do tego neutralizuje promieniowanie elektromagnetyczne.

Zielistka Sternberga/YouTube @ogród na co dzień
Zielistka Sternberga/YouTube @ogród na co dzień
Zielistka Sternberga/YouTube @ogród na co dzień

A wy, jakie rośliny oczyszczające powietrze i pochłaniające wilgoć znacie?

To też może cię zainteresować: Matka dokonała straszliwego odkrycia. Niewiarygodne, co znajdowało się w halloweenowym cukierku jej 10-letniego dziecka

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Cyklony Marion, Karsta i Liv przyniosły Europie potężne wichury. Czy Polska musi przygotować się na nadejście żywiołu

O tym się mówi: Stawiasz szklankę na stoliku nocnym. Czym prędzej porzuć ten nawyk