Jak podaje portal "O2", zarobki księży w polskim kościele wciąż budzą wiele emocji. Nie wiadomo, jakie pieniądze otrzymują duchowni, bo pełne kwoty nie są podawane do publicznej wiadomości. Z nieoficjalnych informacji wynika jedno, z pewnością nie narzekają na biedę.

Od czego zależą zarobki księży

Zarobki księży uzależnione są od wielu czynników. Jednym z nich jest między innymi to, czy dany duchowny pracuje choćby w placówce oświatowej (w szkole lub na uczelni). Część z księży podejmuje również w placówkach medycznych, bądź jednostkach wojskowych. W każdym z tych przypadków, wynagrodzenie zależy od doświadczenia danego duchownego i stażu pracy.

Przykładowo, mediana zarobków dla księży zatrudnionych na stanowisku nauczyciela katechety wynosi 4260 zł brutto. Co ciekawe, 25 proc. osób pracujących na tym stanowisku może liczyć na niższe, a 25 proc. na wyższe zarobki. W przypadku tych drugich, pensja może wynieść nawet 5280 zł.

Duchowny/YouTube @DeonTV
Duchowny/YouTube @DeonTV
Duchowny/YouTube @DeonTV

Kapelani też zarabiają

Duchowni zatrudnieni jako kapelani również otrzymują wynagrodzenie. Jak wynika z informacji podanych przez "Gazetę Wyborczą", kapelan zatrudniony np. w skarbówce może liczyć na pensję w kwocie 6,8 tys. zł brutto (jest to uposażenie po uwzględnieniu "nagróda, nagród rocznych i nagród jubileuszowych).

Mniej imponujące są zarobki kapelanów zatrudnionych w szpitalach. Różnią się też w zależności od lokalizacji placówki, w której pełnią posługę. I tak na przykład kapelan w jednej z miejscowości na Warmii i Mazurach otrzymuje zaledwie 2 tys. zł brutto, podczas gdy duchowny z Zielonej Góry za tę samą posługę otrzymuje 4,6 tys. zł miesięcznie.

Taca/YouTube @Ks. Prałat Waldermar Wsteczny homilie i kazania
Taca/YouTube @Ks. Prałat Waldermar Wsteczny homilie i kazania
Taca/YouTube @Ks. Prałat Waldermar Wsteczny homilie i kazania

Księża pełniący posługę w swojej parafii mogą liczyć na datki ofiarowywane im przez parafian. Są to ofiary składane przy okazji ślubów, pogrzebów, chrztów, czy sprawowania mszy w różnych intencjach. I choć i w tym przypadku kwoty różnią się od parafii, z pewnością nie mogą narzekać na biedę.

Spodziewaliście się takich zarobków?

To też może cię zainteresować: Horrendalnie wysokie ceny pogrzebów zmuszają Polaków do sięgnięcia po kredyt. Czy jest szansa, że zasiłek pogrzebowy wzrośnie

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Z życia wzięte. Po 18 latach małżeństwa rozwiodła się. To spowodowało ogromną metamorfozę. Jak teraz wygląda

O tym się mówi: Matka dokonała straszliwego odkrycia. Niewiarygodne, co znajdowało się w halloweenowym cukierku jej 10-letniego dziecka