Jak podaje portal "Interia", pogrzeby w niektórych polskich miejscowosciach sięgają nawet 10 tysięcy złotych. Tymczasem, zasiłek pogrzebowy jest wypłacany w kwocie 4 tysięcy złotych i to niezmiennie od 2011 roku. Część Polaków zmuszona jest do zaciągnięcia pożyczki, aby móc pochować swoich bliskich zmarłych. Czy jest szansa, że taki stan rzeczy niebawem się zmieni?

Drożyzna nie ominęła usług pogrzebowych

Przedstawiciele branży funeralnej nie ukrywają, że podniesienie kosztów pochówku, było dla nich przykrą koniecznością. Nie ominęły w końcu tego sektora podwyżki cen energii. "Podwyżki cen prądu i gazu tak samo jak w inne branże też biją i w usługi pogrzebowe" - podkreśla Krzysztof Wolicki prezes Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego.

Na koszty pogrzebu składa się wiele elementów, od wykupienia miejsca na cmentarzu przez zakup trumny, kwiatów, przygotowanie zwłok, przez opłaty dla księży, czy urządzenie stypy. Ceny tych usług różnią się od regionu. Najtańsza sosnowa trumna na Mazowszu kosztuje 1240 zł, podczas gdy w województwie lubelskim lub świętokrzyskim zapłacimy za nią 880 zł.

Różnie kształtują się też ceny przygotowania ciała osoby zmarłej do pogrzebu. Za tego rodzaju usługę najmniej zapłacimy w województwie lubelskim od 282 zł, a najwięcej w łódzkiem, gdzie cena wynosi nawet 469 zł.

Ostatnie pożegnanie/YouTube @SE
Ostatnie pożegnanie/YouTube @SE
Ostatnie pożegnanie/YouTube @SE

Przedstawiciele branży wskazują, że są sytuacje, że bliskim osoby zmarłej uda się zmieścić w kwocie zasiłku pogrzebowego, choć zdarza się, że całkowity koszt pochówku sięga lub przekracza 10 tys. zł.

Nie wszystkich na to stać

Niestety nie wszyscy są w stanie pokryć koszty pogrzebu z własnej kieszeni i niezbędne jest zaciągnięcie kredytu. Szczególnie dotkliwie odczuwają to osoby ubogie i starsze. Dlatego też po raz kolejny pojawia się apel do rządu, aby podniesiona została kwota zasiłku pogrzebowego.

"Obecnie w resorcie rodziny i polityki społecznej trwają szczegółowe analizy, dotyczące możliwości zmiany wysokości zasiłku pogrzebowego" - informuje ministerstwo rodziny i polityki społecznej, dodając, że nowa propozycja z jednej strony musi uwzględnić rosnące koszty pochówku, jak i możliwości finansowe budżetu państwa.

Ostatnie pożegnanie/YouTube @ HarcFilmZHP
Ostatnie pożegnanie/YouTube @ HarcFilmZHP
Ostatnie pożegnanie/YouTube @ HarcFilmZHP

Myślicie, że niebawem dojdzie do podniesienia kwoty zasiłku pogrzebowego?

To też może cię zainteresować: Do niewiarygodnych scen doszło we Wszystkich Świętych na jednym z cmentarzy. Na miejsce wezwano policję

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Katarzyna Cichopek i Maciej Kurzajewski mówią o dziecku. Wszystko się nagrało

O tym się mówi: Meteorolodzy zdradzili, jaką pogodę przyniesie nam listopad. Jakiej temperatury możemy się spodziewać i czy pojawi się pierwszy śnieg