Jak przypomina portal "Wirtualna Polska", pogoda w ostatnich dniach mocno nas rozpieszczała. Słoneczna aura i wysokie temperatury mało komu kojarzyły się ze schyłkiem października. Wiele wskazuje na to, że także listopad może nas miło zaskoczyć, przynajmniej jeśli chodzi o pogodę. Prognozy długoterminowe wskazują, że w najbliższym czasie nie musimy obawiać się szczególnie niskich temperatur. Jak długo będziemy mogli się nimi cieszyć?

Czeka nas wyjątkowo ciepły listopad

Prognozy długoterminowe prezentowane przez amerykańskich i europejskich meteorologów są zbieżne. Średnia temperatura w listopadzie będzie wyższa niż norma wieloletnia przyjęta dla tego właśnie miesiąca. Z modelu synoptycznego CFSv2 wynika, że będzie to odchylenie sięgające od 1,5 do nawet 3 stopni Celsjusza. Inne modele wykazują od 0,75 do 2 stopni.

Nie oznacza to jednak, że nie pojawią się w tym okresie przymrozki. Należy się ich spodziewać, choć będą one występowały lokalnie i raczej nocami. Prognozy długoterminowe wskazują także na możliwość pojawienia się opadów śniegu, do których może dojść w drugiej połowie miesiąca.

Pierwsze dni listopada upłyną nam z dość wysokimi temperaturami, choć nigdzie nie przekroczą one 20 stopni Celsjusza. Do połowy listopada, temperatura w różnych częściach Polski będzie wynosić od 6 do 16 stopni. Nocą należy spodziewać się niższych temperatur, a lokalnie nawet przymrozków.

Znaczne ochłodzenie przyjdzie w naszym kraju w ostatnich dniach listopada. To właśnie wtedy pojawi się również szansa na pojawienie się pierwszych opadów śniegu.

Prognoza na najbliższe dni

Na najbliższe dni IMGW zapowiada zmianę warunków termicznych w naszym kraju. Okres, w którym płynęły do naszego kraju ciepłe masy powietrza, dobiega powoli końca. W środę 2 listopada najchłodniej będzie na krańcach wschodnich, gdzie termometry pokażą zaledwie 12 stopni Celsjusza.

Najwyższe wartości temperatury zobaczą mieszkańcy Dolnego Śląska, gdzie temperatury wzrosną do 17 stopni. Dziś będzie raczej pochmurno, miejscami możliwy też deszcz.

Myślicie, że te długoterminowe prognozy się sprawdzą?

To też może cię zainteresować: Emerytury gwiazd często budzą zdziwienie. Dlaczego Maria Winiarska czuje się oszukana

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Antek Królikowski publikuje zdjęcia z nową partnerką. Kim jest tajemnicza Izabela

O tym się mówi: Do niewiarygodnych scen doszło we Wszystkich Świętych na jednym z cmentarzy. Na miejsce wezwano policję