Jak podaje portal "Interia", w 2023 roku ruszą kontrole, które zapowiedział Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. W trakcie kontroli, inspektorzy mają sprawdzić, czy zadeklarowany w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (dalej: CEEB) rodzaj ogrzewania, pokrywa się ze stanem faktycznym.

Obowiązek złożenia deklaracji do CEEB

CEEB, to baza danych, która zaczęła funkcjonować już w ubiegłym roku. Wszyscy właściciele nieruchomości mieli za zadanie zgłosić do niej deklarację dotyczącą źródła ogrzewania w ich lokalu. Ostateczny termin ich składania upłynął z dniem 30 czerwca 2021 roku, choć dla spóźnialskich przedłużono do końca września.

Osoby, które nie zgłosiły wspomnianej deklaracji, muszą się liczyć z karą finansową, wynoszącą 500 zł. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego wskazuje, że jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy, możemy uniknąć kary, jeśli zdążymy nadrobić tę zaległość w ramch czynnego żalu przed tym, jak dowie się o niej wójt, burmistrz lub prezydent miejscowości.

Dom/YouTube @Pomysł na dom
Dom/YouTube @Pomysł na dom
Dom/YouTube @Pomysł na dom

CEEB jest jedną z części składowych Zintegrowanego Systemu Ograniczania Niskiej Emisji (dalej: ZONE). Rozwiązania te mają doprowadzić do ograniczenia ilości kopciuchów i walkę ze smogiem.

Kontrole ruszą w 2023 roku

W pierwszym kwartale przyszłego roku mają odbywać się kontrole, w trakcie której będzie sprawdzana wiarygodność informacji zawartych w złożonej przez nas deklaracji, ale nie tylko. Ocenie ma podlegać stan techniczny budynku.

"W ramach kolejnego etapu CEEB chcielibyśmy przeprowadzić audyt termoenergetyczny budynków, który dałby realny obraz obecnego ich stanu i pozwoliłby sprawnie zdefiniować potrzeby remontowe i termomodernizacyjne" - powiedział minister Waldemar Buda.

Kontrola/YouTube @Lubię Małopolskę
Kontrola/YouTube @Lubię Małopolskę
Kontrola/YouTube @Lubię Małopolskę

Co o tym sądzicie?

To też może cię zainteresować: Jeśli w czasie snu, zdarza ci się coś takiego, musisz mieć się na baczności. Naukowcy nie mają wątpliwości, to sygnał ostrzegawczy od organizmu

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Niepokojące doniesiania na temat stanu zdrowia Jarosława Kaczyńskiego. Jeden z jego współpracowników zdradził, jak bardzo cierpi prezes

O tym się mówi: Mąż Bogumiły Wander zdradził najnowsze informacje o stanie jej zdrowia. Czy jest jeszcze szansa, żeby legenda TVP wróciła do domu