Jak informuje portal "Radio Zet", część prognoz długoterminowych dotyczących nadchodzącej zimy wskazuje, że musimy być gotowi na srogi mróz. Tak niskich temperatur nie notowaliśmy od dekady. Za mroźną i śnieżną zimę odpowiedzialne miałoby być zjawisko, jakie pojawia się na półkuli południowej. Poznajcie szczegóły!

Zimowa pogoda martwi wszystkich

Pogoda tej zimy jest czymś, co szczególnie mocno nas interesuje i niepokoi. Trudno się temu dziwić, jeśli weźmiemy pod uwagę kryzys energetyczny, z jakim borykamy się już teraz. Wiele osób nie zakupiło jeszcze węgla, a ceny innych paliw ograniczają możliwość zrobienia zapasów, budząc niepokój, czy tej zimy będzie ciepło w naszych domach.

Zimy w ostatnich latach nie były szczególnie mroźne i śniegu też było jak na lekarstwo. Prognoza portalu "Twoja pogoda" wskazuje, że czeka nas wyjątkowo zimna i śnieżna zima, choć przyznać należy, że większość innych prognoz wskazuje, że będzie to kolejna łagodna i ciepła. Przyjżyjmy się jednak nieco dokładniej modelowi mniej optymistycznemu.

Śnieżyca/YouTube @Siema Banda
Śnieżyca/YouTube @Siema Banda
Śnieżyca/YouTube @Siema Banda

To może być jedna z najmroźniejszych zim od dekady

Okazuje się, że model wykorzystny przez portal "Twoja pogoda", bierze pod uwagę wydarzenie, do jakiego doszło na południowej półkuli. Mowa o wybuchu podwodnego wulkanu na Wyspach Tonga, która miała miejsce w styczniu tego roku. Siła erupcji była tak duża, że zniszczyła jedną z mniejszych wysp archipelagu Tonga.

W czasie wybuchu doszło do emisji dużej ilości pary wodnej, która jest gazem cieplarnianym. "Podgrzanie dolnej stratosfery oznacza odwrotność w jej górnej części, która staje się chłodna i sucha" - czytamy. Ma to mieć bezpośrednie przełożenie na pogodę w północnej części globu. Już teraz zdaniem portalu "Twoja pogoda", obswrujemy osłabienie układów barycznych.

To w poprzednich latach prowadziło do występowania na naszej półkuli mroźniejszych zim. Jednocześnie podkreślono, że nie jest to jeszcze prognoza pewna, ale jedynie jeden z możliwych scenariuszy.

Myślicie, że ta prognoza się sprawdzi?

To też może cię zainteresować: Tegoroczna cena zniczy i związek może być dla nas niemiłą niespodzianką. Drożyzna nie ominie i tych produktów

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Jeśli w czasie snu, zdarza ci się coś takiego, musisz mieć się na baczności. Naukowcy nie mają wątpliwości, to sygnał ostrzegawczy od organizmu

O tym się mówi: Fundusz kościelny otrzyma rekordowe pieniądze z budżetu państwa. Ministerstwo finansów tłumaczy powód takiej decyzji