Chodzi o bardzo rzadką monetę z okresu II RP. Jest bardzo ładna, lubiana i ceniona, niezwykle poszukiwana przez kolekcjonerów ze względu na jej ogromną wartość.

Najrzadsza moneta II RP

źródło: YouTube/Gabinet Numizmatyczny D. Marciniak

Ta moneta pomimo teoretycznego sporego nakładu, faktycznie w praktyce nie została wprowadzona do obiegu, ponieważ w 1932 roku został zmieniony parytet obiegowych srebrnych monet.

Dlatego też z taką datą do obiegu rzeczywistego została wprowadzona 5 zł nowego rodzaju. Zawierała ona mniej srebra, dlatego też była mniejsza i lżejsza. Jak się okazuje, po tym, gdy wycofano tę emisję z obiegu, warszawska mennica zdecydowała się na przetopienie 22,8 miliona sztuk pochodzących z 26,7 milionowego nakładu.

Wychodzi na to, że przetopiona została zdecydowana większość monet pochodzących z 1932 roku, dlatego też to wielka rzadkość spotkać taką monetę, która ma dosyć spore rynkowe notowania.

Jakim sposobem potwierdzić oryginalność 5 złotych Nike? W jaki sposób rozróżnić późne roczniki 1930, 1931, 1932 i fałszerstwa? Zaleca się dokładnie przyjrzeć się dacie!

Im młodsza, tym bardziej unikatowa. 5 złotych z obrazem Nike na rewersie, to wypatrywana i drogocenna moneta II RP. Im młodszy rocznik, tym wartość znacznie zwiększa się. Niestety, im wyższa jest cena egzemplarza, tym bardziej kusi ona fałszerzy do stworzenia imitacji.

Oryginalność 5 złotych Nike z lat 1928-1932

źródło: YouTube/Gabinet Numizmatyczny D. Marciniak

Jeszcze niedawno fundamentalnym kryterium oryginalności monet 5 złotych Nike, dla większości kolekcjonerów, związane było z osią symetrii litery T. Zmienione umieszczenie daty w stosunku do linii prostej przenikającej przez specyficzne obszary na awersie: centrum korony i szczyt ogona.

I o ile sprzeczność w umieszczeniu tej prostej w roczniku 1932 jest ewidentnie inna, to różnice między rocznikami 1930, 1931 są drobne.

To też może cię zainteresować: Mieszkańcy bloków muszą się liczyć z podwyżkami. Zamrożenie cen energii elektrycznej nie obejmie wszystkigo

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Małgorzata Ohme zdradziła kulisy współpracy z Edwardem Miszczakiem. "Nikt nie ochrzani cię tak, jak on"